U periodu od 2011. do 2022. godine u Srbiji je zabeležen konstantan pad broja zaključenih brakova, dok je broj razvoda u porastu, prema publikaciji Republičkog zavoda za statistiku „Žene i muškarci u Republici Srbiji“. Razvod brakova se godišnje dešava više od 9.000 puta, od kojih je preko 5.000 brakova sa decom. Od tog broja, oko 3.600 dece pripada majci.
Iako zakon jasno nalaže da je neplaćanje alimentacije za dete krivično delo, i predviđa kazne od novčane do tri godine zatvora, masovno se krši. Prosečna alimentacija u Srbiji iznosi od 10.000 do 12.000 dinara po detetu, a često se lažiraju plate kako bi se izbegla obaveza plaćanja. Prema istraživanju Udruženja „Centar za mame“, svaki drugi razvedeni roditelj u Srbiji ne plaća alimentaciju, a oni koji plaćaju to ne čine redovno.
Ako dođe do neplaćanja, obavezno je podnošenje tužbe sudu, a iznos izdržavanja se određuje na osnovu primanja roditelja davaoca. Najčešći izgovori za neplaćanje su monstruozni, a deca su najveće žrtve takvih postupaka.
U nekim evropskim zemljama, kao što su Crna Gora i Hrvatska, postoji Alimentacioni fond koji omogućava da se alimentacija plaća iz državnog budžeta ukoliko roditelj ne isplaćuje dobrovoljno. U Srbiji, ipak se može završiti u zatvoru zbog neplaćanja izdržavanja, a prema podacima RZS za 2021. godinu, 123 roditelja davaoca je osuđeno na zatvorske kazne.
Ovo istraživanje ukazuje na ozbiljan problem neplaćanja alimentacije u Srbiji i potrebu za efikasnijim merama zaštite interesa dece u slučajevima razvoda i neplaćanja izdržavanja.