Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave dva sveca: prepodobnog Pahomija Velikog i Svetog Ahila, episkopa lariskog. Pahomije je rodom bio Misirac, i u mladosti neznabožac. Kao vojnik učestvovao u borbi cara Konstantina protiv Maksencija. Potom doznavši od hrišćana za jednoga Boga, i videvši njihov blagočestiv život, Pahomije se krsti i ode u Tivaidsku pustinju, kod znamenitog podvižnika Palamona, kod koga se deset godina učio životu podvižničkom. Tada mu se javi angel u odelu shimnika na mestu zvanom Tavenisiot, i dade mu daščicu, na kojoj beše napisan ustav opštežitelnog manastira, naredivši mu da takav manastir ustroji na tom mestu, proričući mu da će se u tom manastiru steći mnogi inoci radi spasenja duša.
Poslušavši angela Božjega, Pahomije poče strojiti mnoge ćelije, iako na tom mestu nije bilo nikoga osim njega i brata njegovog Jovana. Kada ga ukori brat za to što gradi nepotrebne zgrade, Pahomije mu prosto reče da sleduje zapovesti Božjoj bez obzira na to kad će i ko će tu doći da stanuje. Uskoro su se na to mesto slegli mnogi ljudi, pokrenuti Duhom Božjim, i počeli da se podvizavaju po ustavu Pahomijevom, dobijenom od angela. Kada se broj inoka povećao, Pahomije je postepeno osnovao još šest manastira, a broj njegovih učenika iznosio je do sedam hiljada.
Sveti Antonije se smatra osnivačem otšelničkog života, a sveti Pahomije manastirskog opštežića. Smirenje, trudoljublje i uzdržanje ovog svetog oca bili su i ostali redak primer za podražavanje ogromnog broja monaha. Bezbrojna čudesa sotvorio je sveti Pahomije, ali je i bezbrojna iskušenja pretrpeo od demona i ljudi. Poslužio je ljudima kao otac ili brat rođeni, pobudio mnoge da pođu putem spasenja, upravio mnoge na put istine, i ostao veliko svetilo Crkve i veliki svedok istine i pravde Hristove.
Sveti Ahil, episkop lariski, rođen je u Kapadokiji i učestvovao je na I vaseljenskom saboru gde je posramio jeretike svojom učenošću i svetošću. Uzimajući jedan kamen, sveti Ahil je izazvao arijevce rekavši im da ako je Hristos stvorenje Božje, neka iz kamena poteče jelej, a ako je Sin Božji ravan Ocu, neka potekne jelej iz kamena. I jelej zaista potekne na udivljenje sviju. Sveti Ahil upokojio se mirno u Larisi 330. godine, a mošti su mu kasnije prenete u Prespu, na ostrvo u jezeru, koje se i danas zove Ahil ili Ail.
Prema narodnom verovanju, onaj koji danas započne posao kojim želi da se bavi s uspehom će to ostvariti. Zato nikako nemojte zaboraviti da se danas odvažite da započnete, šta god želite da radite uspešno do kraja godine. U čast današnjeg praznika, vernici Srpske pravoslavne crkve danas će posebno moliti za sreću, zdravlje i uspeh u svim svojim podvizima.
Izvor: Kurir