Posao u Švajcarskoj, plata 50.000 franaka

Milan Petrović avatar

Turisti koji posete slikovite obale alpskih jezera Lucern, Thun ili Neuchatel u Švajcarskoj možda ne znaju da se ispod tih prelep kod prirodnih lepota nalazi velike količine odložene municije. Švajcarska vojska godinama je koristila ova jezera kao deponije za staru municiju, smatrajući da su ovo idealna mesta za odlaganje opasnih eksplozivnih zaliha.

Procenjuje se da se u jezeru Lucern nalazi oko 3.300 tona municije, dok je u jezeru Neuchatel, koje je švajcarsko ratno vazduhoplovstvo koristilo za vežbanje bombardovanja, odloženo čak 4.500 tona municije. Deo ove municije nalazi se na velikim dubinama, pa postoji rizik od eksplozije, kao i onesnauženja vode i tla visokotoksičnim materijalima poput TNT-a.

Švajcarsko ministarstvo odbrane nudi nagradu od 50.000 franaka za najbolju ideju za uklanjanje municije iz jezera. Tri najbolje ideje će dobiti sredstva iz nagradnog fonda, ali se procenjuje da će sama operacija uklanjanja municije koštati više milijardi franaka.

Penzionisani švajcarski geolog Markus Bizer upozorava na rizike od odlaganja municije u jezerima, ističući opasnost od eksplozija i zagađenja vode i tla. Švajcarska vlada priznaje da postoji veliki izazov u ekološki prihvatljivom uklanjanju ove opasne municije, s obzirom na faktore poput loše vidljivosti, namagnetisanog gvožđa i težine same municije.

Prethodne procene iz 2005. godine pokazuju da sve predložene tehnike za uklanjanje municije nose ozbiljne rizike za osetljive ekosisteme jezera. Istorija je pokazala da je loše rukovanje sa municijom moguće kobno – 1947. godine, eksplodiralo je 3.000 tona municije u planinskom gradiću Mitholz, što je dovelo do smrti devet osoba i velikih razaranja.

Švajcarska vlada sada traži najbolje načine za uklanjanje ove opasne municije iz jezerskih dubina, uz svest od ozbiljnih rizika i izazova koji su pred njima.

Milan Petrović avatar