POSEČEN BOR CARA DUŠANA NA KOSMETU! Otac Trajko svedoči o čudu nakon 9 godina: Tu je nastala čuvena pesma koju svi znaju

Milan Petrović avatar

Prošle godine, grupa mladih ljudi okupila se na poziv oca Trajka Vlajkovića, sa ciljem da pomogne u čišćenju groblja u Nerodimlju, koje je bilo zapušteno i obraslo korovom. Ova akcija, koja je imala za cilj da revitalizuje prostor bogate srpske istorije, nije bila samo fizički napor, već je u njima probudila duboke emocije i svest o značaju ovog mesta.

Marko Todorović, jedan od učesnika, putovao je iz Gornjeg Kusca sa svojim prijateljima kako bi se pridružili ovoj inicijativi. On je istakao kako su se okupili sa osećajem odgovornosti prema nasleđu koje su nasledili. Iako su mladi i nisu bili rođeni tokom bombardovanja 1999. godine, čuli su priče od svojih roditelja koje su ih motivisale da se bore za očuvanje svojih korena. „Želim da poručim svim našim vršnjacima da ne treba da odlazimo odavde, da treba da se borimo protiv ovoga, da ostajemo na svojim ognjištima i da se borimo za našu budućnost“, rekao je Todorović. Njegove reči odražavaju duboku povezanost mladih sa svojim mestom i želju da ga očuvaju za buduće generacije.

Otac Trajko, koji je posvećen duhovnom vođstvu u ovom regionu, naglasio je važnost Nerodimlja kao srpske svetinje. On je ukazao na to da je ovo mesto dugo vremena bilo zapostavljeno, ali da se sada, uz pomoć mladih, može ponovo oživeti. „Dugo ovde nije kročila srpska noga… Ovo je velika svetinja ne samo za ljude koji žive ovde, već za sve nas pravoslavnih hrišćana“, istakao je otac Trajko. Njegova reč je bila poziv na okupljanje i obnovu.

Crkva u Nerodimlju, koja datira iz 14. veka, obnovljena je 1700. godine, ali je 1999. godine pretrpela značajnu štetu. Prema predanju, ovo mesto je bilo značajno tokom vladavine Nemanjića, gde su se donosile važne odluke. Otac Trajko je podelio priču o boru cara Dušana, koji je, prema legendi, zasađen 1336. godine, i koji je postao simbol ovog kraja. On je naglasio kako je važnost ovog mesta ne samo u njegovoj istoriji, već i u duhovnom nasleđu koje ostavlja budućim generacijama.

U međuvremenu, među okupljenima se pojavila nada da će na mestu gde je nekada stajao Dušanov bor biti zasađen novi, kao simbol obnove i snage. Ova simbolika je posebno izražena u pesmi „Rasti, rasti moj zeleni bore“, koja je nastala u ovoj maloj seoskoj crkvi. Sveštenik izražava nadu da će pesma ponovo odzvanjati Nerodimljem, ukazujući na to da će i crkva i bor uskoro oživeti.

S obzirom na sve te događaje, okupljanje vernika u Nerodimlju postalo je mesto susreta i obnove duhovne snage. Stotine vernika prisustvovalo je liturgiji koju je služio mitropolit Teodosije, uz poruke nade i mira iz Božićne poslanice patrijarha srpskog. Ovaj događaj je dodatno ojačao zajednicu i podstakao ljude da nastave sa očuvanjem svojih svetinja.

Pored toga, mališani iz srpskih enklava su takođe obeležili krsnu slavu s poglavarom Srpske pravoslavne crkve, uz nadu da će sledeće godine proslava biti održana u Pećkoj patrijaršiji. Tokom razgovora u Parohijskom domu hrama Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve je razgovarao o stradanju srpskog naroda i važnosti međunarodne podrške za očuvanje svetinja na Kosovu i Metohiji.

U svetlu svih ovih događaja, jasno je da se zajednica okuplja oko svojih korena i tradicije, a mladi ljudi, poput Marka Todorovića i njegovih prijatelja, predstavljaju svetlu budućnost koja teži očuvanju nasleđa i duhovne obnove.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: