Povećana tražnja za kreditima i u privredi i kod građana

Milan Petrović avatar

Ukupni domaći krediti ubrzali su međugodišnji rast na 4,7% u junu, sa 1,3% u martu, zahvaljujući rastu tražnje privrede i stanovništva za kreditima u uslovima ublaženih kreditnih standarda za dinarsko kreditiranje i povoljnije cene zaduživanja, objavila je danas Narodna banka Srbije.

U dokumentu „Trendovi u kreditnoj aktivnosti – II tromesečje 2024. godine“ je navedeno da je taj rast bio gotovo podjednako vođen kreditiranjem privrede i stanovništva, pri čemu su krediti privredi ubrzali međugodišnji rast na 4,2%, a krediti stanovništvu na 4,9%.

Ukupni domaći plasmani banaka nemonetarnom sektoru ubrzali su međugodišnji rast na 5% u junu.

Krediti privredi tokom drugog tromesečja povećani su za 4,2%, pri čemu su skoro polovina prirasta odnosila na dinarske kredite. Preduzeća su najviše koristila kredite za likvidnost i obrtna sredstva, investicioni krediti i zaduživanje po tekućim računima.

Povećano je zaduživanje preduzeća iz svih delatnosti, a najviše preduzeća iz oblasti energetike, trgovine, građevinarstva i prerađivačke industrije. Banke su više kreditirale mikro, mala i srednja preduzeća nego velika preduzeća.

Krediti stanovništvu povećani su tokom drugog tromesečja za 3,3%. Gotovinski krediti su ubrzali međugodišnji rast na 8,2%, dok su stambeni krediti beležili rast od 1,4%.

Kamatne stope na dinarske kredite i kredite u evro znaku beleže umereni pad tokom drugog tromesečja. Prosečna kamatna stopa na dinarske kredite stanovništvu smanjena je za 0,5 procentnih poena, na 12%, a na dinarske kredite privredi za 0,1 procentni poen, na 8,1%.

Narodna banka Srbije i Evropska centralna banka predviđaju dalji pad kamatnih stopa na kredite u narednom periodu.

Dinarizacija plasmana privredi i stanovništvu povećana je za 0,9 procentnih poena, na 36,1% u junu, zahvaljujući povećanom dinarskom kreditiranju.

Učešće problematičnih kredita u ukupnim kreditima spustilo se na novu najnižu vrednost od 2,9%. Pokrivenost problematičnih kredita je na visokom nivou, pokazujući visoku kapitalizovanost i otpornost bankarskog sektora na rizike.

Milan Petrović avatar