15-godišnji dečko M. B. iz Užica teško je povređen nakon što je u nedelju uveče prelazio preko vagona na teretnoj stanici u naselju Krčagovo. On je pretrpeo strujni udar iz kontaktne mreže pruge, te je hitno prevezen u Opštu bolnicu Užice gde su mu zbrinute teške telesne povrede i opekotine opasne po život. Nakon stabilizacije, dečak je prebačen u Beograd u Tiršovu bolnicu.
Dr Aleksandar Lazić, direktor Zdravstvenog centra Užice, potvrdio je da je dečak primljen sa ozbiljnim povredama i da je hitno zbrinut u bolnici. Incident se dogodio kada je otpravnik vozova primetio dečka kako penje preko vagona i odmah isključio napon na kontakt mreži pruge u tom delu. Međutim, to nije bilo dovoljno da se mreža momentalno isprazni, te je dečak ušao u strujno kolo jačine 25.000 volti i zadobio teške povrede.
Prema nezvaničnim informacijama, dečak je bio na povratku sa rođendanske proslave, ali ova informacija još nije zvanično potvrđena. Policijska istraga je u toku kako bi se utvrdile sve okolnosti ove nesreće.
Ovaj incident nas podseća na ozbilnost opasnosti koja može nastati prilikom nebezbednog ponašanja na železničkim stanicama i prugama. Iako je postojala preventivna mera isključivanja napona nakon što je dečak primećen kako prelazi vagon, ipak je došlo do nezgode koja je mogla imati fatalne posledice.
Struje na kontakt mreži pruge su izuzetno opasne i mogu rezultirati ozbiljnim povredama ili čak smrću ukoliko se ne poštuju bezbednosni propisi i procedura. Zato je važno da svi građani, a posebno deca i mladi, budu svesni rizika koje takvo ponašanje nosi sa sobom i da se pridržavaju propisanih pravila prilikom boravka na železničkim stanicama.
Osim fizičkih povreda, strujni udari iz kontaktne mreže pruge mogu izazvati i psihološke posledice kod osoba koje ih prežive. Traumatsko iskustvo koje proizilazi iz ovakvih situacija može imati dalekosežne posledice na mentalno zdravlje pojedinca, te je važno pružiti adekvatnu psihološku podršku i tretman osobama koje su proživele ovakvu traumu.
U cilju prevencije sličnih nesreća, potrebno je kontinuirano podizati svest javnosti o opasnostima koje vrebaju na železnicama i promovisati bezbedno ponašanje prilikom interakcije sa železničkim saobraćajem. Obrazovanje o pravilnom korišćenju železničkih prelaza, obaveznom poštovanju saobraćajnih znakova i signalizacije, kao i zabrani penjanja na vozove ili prelaženja pruga van označenih mesta su ključne mere koje mogu sprečiti tragedije poput ove.
Takođe, neophodno je da železničke službe kontinuirano rade na unapređenju sigurnosnih procedura i tehnologija kako bi se smanjio rizik od nezgoda na prugama. Redovno održavanje opreme, edukacija zaposlenih o postupanju u vanrednim situacijama i primena savremenih sistema zaštite mogu doprineti povećanju bezbednosti svih učesnika u železničkom saobraćaju.
Ova nesreća nam donosi duboku žalost i podseća nas na fragilnost ljudskog života. Iako se dešavao u Užicu, apelujemo na sve građane da budu oprezni prilikom boravka na železničkim stanicama i da ne ugrožavaju svoju bezbednost i živote drugih svojim neodgovornim ponašanjem. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurno i bezbedno okruženje za sve nas u saobraćaju.