Preliminarni rezultati:Pobeda EPP na izborima, desnica i krajnja desnica povećale br

Milan Petrović avatar

Prvi preliminarni rezultati izbora za Evropski parlament pokazali su da je Evropska narodna partija (EPP) desnog centra osvojila najviše 189 poslaničkih mesta. Ovi rezultati su objavljeni večeras u Briselu i ukazuju da će EPP i Progresivna alijansa socijalista i demokrata ostati najveće grupacije u EP, ali su i desničarske i krajnje desničarske partije povećale broj mandata.

EPP je povećao broj mandata sa 176 na 189, dok je Progresivna alijansa socijalista i demokrata imala blagi pad i imaće 135 poslanika u novom sazivu EP. U prethodnom sastavu EP imala je 139 poslanika. Ovi rezultati ukazuju na promene u političkom pejzažu Evrope, sa jačanjem desničarskih i krajnje desničarskih partija.

Očekuje se da će podela snaga u EP dovesti do značajnih promena u politici EU, sa većim uticajem desničarskih partija. Ovo može imati ozbiljne posledice po politiku EU, kao što su moguće promene u politici migracija, ekonomskim reformama i spoljnoj politici.

Osim EPP i Progresivne alijanse socijalista i demokrata, i druge političke stranke su ostvarile značajne rezultate na izborima za EP. Među njima su Zeleni, koji su također povećali broj mandata, kao i desničarske i krajnje desničarske partije koje su također osvojile više poslaničkih mesta.

Nove političke snage u EP će morati da se suoče sa različitim izazovima, kao što su postizanje kompromisa između različitih političkih struja, vođenje politike u skladu sa evropskim vrednostima i interesima, kao i pronalaženje zajedničkih rešenja za aktuelne probleme EU.

Važno je napomenuti da su preliminarni rezultati izbora za EP samo prva faza političkog procesa, i da će tek uslediti formiranje novog Evropskog parlamenta, izbor predsednika EP i ključnih političkih funkcija u EU.

Uzimajući u obzir da su desničarske i krajnje desničarske partije osvojile više poslaničkih mesta u EP, može se očekivati da će politika EU biti podložnija promenama, sa većim naglaskom na nacionalne interese i političke struje koje se zalažu za populističke i nacionalističke ideje.

Ovo može dovesti do povećanja tenzija unutar EU, kao i do veće podele između država članica i političkih struja. Međutim, ova situacija takođe može dovesti do većeg angažovanja građana u političkom procesu EU, sa većim interesovanjem za politiku i aktivno učestvovanje u javnoj debati.

Potrebno je pratiti dalji razvoj političke situacije u EU, kako bi se sagledale sve posledice novih političkih snaga u Evropskom parlamentu. Važno je da političke stranke i lideri imaju viziju za budućnost EU, koja će biti usklađena sa evropskim vrednostima i interesima.

Uz sve ove izazove, EU se suočava i sa aktuelnim pitanjima kao što su Brexit, ekonomska kriza, migracije, bezbednost i odnosi sa spoljnim partnerima. Nove političke snage u EP će morati da se uhvate u koštac sa svim ovim pitanjima, kako bi osigurale stabilnost i prosperitet EU.

Na kraju, važno je da se političke stranke i lideri u EU usmere ka postizanju zajedničkih ciljeva i rešavanju aktuelnih problema, kako bi osigurali bolju budućnost za sve građane Evrope. Samo kroz saradnju i solidarnost možemo ostvariti napredak i izgraditi održivu i prosperitetnu budućnost for EU.

Milan Petrović avatar