U ponedeljak, 10. marta, na sceni Narodnog pozorišta Priština, smeštenog u Gračanici, premijerno će biti izvedena predstava „Pepeljuga“. Ova verzija popularne bajke zasniva se na tekstu nedavno preminulog dramskog pisca Igora Bojovića, a režiju potpisuje Igor Damnjanović. Ova adaptacija donosi nove dimenzije u već poznatu priču i čini je savremenijom i relevantnijom za današnju publiku.
Reditelj Igor Damnjanović ističe da je tekst Igora Bojovića napisan u stihu, što ga izdvaja od većine komada namenjenih mlađoj publici. „Tekst diže na viši nivo već puno puta ispričanu bajku o Pepeljugi“, kaže Damnjanović. On dodaje da je kroz ovu predstavu želeo da ukaže na važnost vraćanja osnovnim vrednostima poput vere i ljubavi, koje su često zaboravljene u savremenom društvu obeleženom ugnjetavanjem i poremećenim sistemima vrednosti.
Bajka o Pepeljugi poznata je širom sveta, a u njoj se prepliću elementi mita o nepravedno ugnjetavanoj osobi koja na kraju trijumfuje. Postoji na hiljade verzija ove priče, a najstarije su sačuvane u Kini i staroj Grčkoj. Najpopularniju verziju objavio je francuski pisac Šarl Pero 1697. godine, koja je postala osnova za mnoge kasnije adaptacije. U srpskoj tradiciji, Pepeljuga takođe ima svoje mesto, a jednu verziju zabeležio je i objavio Vuk Karadžić 1821. godine u „Srpskim narodnim pripovijetkama“.
U predstavi igraju studenti druge i treće godine dramskog odseka Fakulteta umetnosti. Među glumcima su Pavle Nikolić, Luka Labović, Mina Bukva, Jana Doder, Petar Puzović, Vuk Đurić, Nikola Marković i Katarina Kljutić. Ova mlada ekipa donosi svežinu i entuzijazam na scenu, a njihovo izvođenje će sigurno doprineti uspehu predstave.
Scenski govor su pripremili Andrijana Videnović, dok su kostim i scenografiju osmislili Dragana Breza i Dušan Stanković. Muziku za predstavu komponovao je Novak Ašković, a koreografiju je radio Nebojša Gromilić. Miodrag Krčmarik je bio zadužen za scenski pokret, čime je doprinosi dinamičnosti i vizuelnoj privlačnosti predstave.
Ova produkcija nije samo umetnički događaj, već i rezultat saradnje između Fakulteta umetnosti u Kosovskoj Mitrovici i Doma kulture „Gračanica“. Ova saradnja omogućava studentima da se suoče s profesionalnim izazovima i unaprede svoje veštine u pravom pozorišnom okruženju. Prva repriza predstave planirana je za 11. mart u Domu kulture „Trepča“ u Zvečanu, čime se pruža prilika lokalnoj publici da uživa u ovom umetničkom ostvarenju.
Predstava „Pepeljuga“ nosi sa sobom poruku o snazi ljubavi, nade i hrabrosti, a njena premijera predstavlja značajan trenutak za kulturu i umetnost na ovim prostorima. U trenutku kada se suočavamo s brojnim izazovima, ovakve priče podsećaju nas na to koliko je važno verovati u sebe i boriti se za svoje snove.
U kontekstu savremenog društva, predstava „Pepeljuga“ može se smatrati i kritikom postojećih normi i vrednosti. Kroz lik Pepeljuge, koja se bori protiv nepravde, predstava poziva mlade ljude da se suprotstave poteškoćama i da se bore za svoje mesto u svetu. Ova bajka, koja je u suštini priča o trijumfu dobra nad zlom, ostaje večna inspiracija, a adaptacija Igora Bojovića donosi novu svetlost na ovaj klasični narativ.
Na kraju, predstava „Pepeljuga“ je više od obične bajke. Ona je putovanje kroz emocije, vrednosti i borbe koje su prisutne u svima nama. U vremenu kada su osnovne ljudske vrednosti često zapostavljene, ova predstava nas podseća na važnost ljubavi, vere i hrabrosti.