J.B. (23) je nedavno saslušan od strane javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu zbog krivičnog dela nasilje u porodici. Ovo je samo jedan u nizu slučajeva koji se javljaju širom Srbije, a koji ukazuju na ozbiljan problem nasilja u porodici.
Nasilje u porodici predstavlja ozbiljan društveni problem koji se ne sme ignorisati. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, u 2020. godini zabeležen je porast broja slučajeva nasilja u porodici u odnosu na prethodne godine. Ovo nije samo statistika, već su iza ovih brojeva stvarne žrtve koje trpe fizičko, emocionalno i psihičko nasilje od strane članova svoje porodice.
Nasilje u porodici može imati ozbiljne posledice po žrtve, kako na fizičkom, tako i na mentalnom planu. Žrtvama nasilja često nedostaje podrška i sigurnost da se obrate nadležnim organima za pomoć. Zbog toga je važno da se o ovom problemu govori javno i da se pruži podrška žrtvama kako bi se suočile sa svojim traumama i počele proces izlečenja.
U Srbiji postoje zakoni koji štite žrtve nasilja u porodici, kao što su Zakon o sprečavanju nasilja u porodici i Zakon o zaštiti žrtava nasilja u porodici. Međutim, važno je da se ovi zakoni primenjuju u praksi i da žrtve dobiju adekvatnu zaštitu i podršku od države.
Javni tužilac Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu ima važnu ulogu u procesu suzbijanja nasilja u porodici. Njegova uloga je da istraži slučajeve nasilja, da sasluša žrtve i svedoke, da prikupi dokaze i da podigne optužnicu protiv počinilaca krivičnih dela. Samo tako može da se obezbedi pravda za žrtve i da se stavi tačka na ovakvo neprihvatljivo ponašanje.
J.B. (23) je samo jedan od mnogih počinilaca nasilja u porodici koji su dovedeni pred lice pravde. On će biti procesuiran prema zakonu i odgovaraće za svoje postupke. Međutim, on je i samo jedan primer sveprisutnog problema nasilja u porodici koji zahteva sveobuhvatnu akciju svih društvenih aktera.
Važno je da se žrtve nasilja u porodici ohrabre da prijave slučajeve nasilja i da traže pomoć. Postoje institucije i organizacije koje pružaju podršku žrtvama nasilja i koje im mogu pomoći da se izbore sa svojim traumama. Nasilje u porodici nije privatna stvar, već društveni problem koji zahteva angažovanje celokupne zajednice.
Osim krivičnog progona počinilaca nasilja, važno je raditi i na prevenciji nasilja u porodici. Edukacija mladih o važnosti međuljudskih odnosa, podizanje svesti o posledicama nasilja i pružanje podrške žrtvama su ključne aktivnosti koje mogu doprineti smanjenju broja slučajeva nasilja u porodici.
J.B. (23) će biti procesuiran prema zakonu zbog krivičnog dela nasilja u porodici, ali to nije kraj borbe protiv ovog problema. Potrebno je kontinuirano raditi na suzbijanju nasilja, pružanju podrške žrtvama i edukaciji društva o štetnim posledicama nasilja u porodici.
Javni tužilac Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu je na pravom putu kada saslušava počinioce nasilja i podiže optužnice protiv njih. Njegova upornost i posvećenost su ključne u borbi protiv ovog problema. Međutim, njegov rad bi bio efikasniji uz podršku društva i institucija koje se bore protiv nasilja u porodici.
Nasilje u porodici ne sme ostati nekažnjeno. Svaka žrtva zaslužuje pravdu i podršku da prevlada svoje traume. Samo zajedničkim delovanjem možemo stvoriti društvo u kojem je nasilje u porodici neprihvatljivo i gde svaka žrtva ima pravo na zaštitu i sigurnost.