Prijem Kosova u članstvo Saveta Evrope nije trenutno na dnevnom redu sastanaka Komiteta ministara zakazanog za 16. i 17. maj. Umjesto toga, ministri će razmatrati mere koje SE preduzima kao odgovor na Rusiju, sprovođenje Deklaracije iz Rejkjavika i usvajanje Okvirne konvencije o veštačkoj inteligenciji. Takođe će razgovarati o ljudskim pravima i saradnji sa Evropskom unijom. Na svečanosti povodom 75. godišnjice SE, ministri spoljnih poslova će takođe učestvovati.
Parlamentarna Skupština Saveta Evrope usvojila je preporuku za prijem Kosova u SE, ali konačnu odluku donosi Komitet ministara spoljnih poslova dvotrećinskom većinom. Kosovo će morati ispuniti obaveze za pristupanje, uključujući formiranje Zajednice srpskih opština. Lehtenštajn će predati predsedavanje Komitetom Litvaniji na kraju sednice.
SE se fokusira na ljudska prava, saradnju sa EU i situaciju u Ukrajini. Očekuje se da će kosovski zahtev za pristupanje biti razmatran kao post-pristupna obaveza, nakon što PSSE izradi izveštaj. Ministri ili ambasadori će doneti konačnu odluku o prijemu Kosova u SE.
Prijem Kosova u Savet Evrope neće biti tema narednih sastanaka Komiteta ministara zakazanih za 16. i 17. maj. Umesto toga, ministri će razmatrati mere koje Evropska Unija preduzima kao odgovor na ruske akcije u Ukrajini. Pored toga, diskutovat će se o sprovođenju Deklaracije iz Rejkjavika, o predloženoj Okvirnoj konvenciji o veštačkoj inteligenciji, ljudskim pravima, demokratiji i vladavini prava.
Ministri će takođe razgovarati o radu Saveta Evrope u oblastima ljudskih prava, kao i o saradnji između SE i Evropske unije. Takođe će razmotriti predaju predsedavanja Komitetom ministara, gde će Lihtenštajn predati palicu Litvaniji.
Parlamentarna Skupština SE usvojila je preporuku za prijem tzv. Kosova kao člana SE i odlučila da prati ispunjavanje obimne liste obaveza za pristupanje SE. Kosovu će biti potrebno da ispuni uslove, uključujući formiranje Zajednice srpskih opština. Konačnu odluku o prijemu Kosova će doneti Komitet ministara spoljnih poslova dvotrećinskom većinom.
SE se trenutno fokusira na ljudska prava, saradnju sa EU i situaciju u Ukrajini. Prisutnost na svečanosti povodom 75. godišnjice SE 16. maja će takođe biti važna za ministre spoljnih poslova.
Prijem Kosova u Savet Evrope će biti tema sednice Komiteta ministara, ali još nije na dnevnom redu. Umesto toga, ministri će razmotriti mere u vezi sa ruskom agresijom u Ukrajini, sprovođenjem Deklaracije iz Rejkjavika i usvajanjem Okvirne konvencije o veštačkoj inteligenciji, ljudskim pravima, demokratiji i vladavini prava. Takođe će se razgovarati o ljudskim pravima i saradnji SE i EU, dok će Lihtenštajn predati predsedavanje Komitetu Litvaniji.
Parlamentarna Skupština SE usvojila je preporuku za prijem Kosova u SE i pratiće ispunjavanje obaveza za pristupanje. Kosovo će morati da ispuni uslove, uključujući formiranje Zajednice srpskih opština kao deo budućeg razmatranja Komiteta ministara SE. Konačna odluka o prijemu Kosova će biti doneta dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora na sednici Komiteta ministara spoljnih poslova.