Priliv stranih direktnih investicija 122 odsto viši nego lane

Milan Petrović avatar

Realni bruto domaći proizvod Srbije u prva tri mjeseca 2024. godine međugodišnje je povećan za oko 4,6 posto. Svi proizvodni sektori, osim energetike, zabilježili su međugodišnji rast dodate vrijednosti, pri čemu je industrija, bez energetike, imala ključni doprinos.

Analiza ekonomske aktivnosti objavljena u najnovijem broju biltena Makroekonomske analize i trendova (MAT) kojeg izdaju Ekonomski institut u Beogradu i Privredna komora Srbije ističe ove podatke. Kada je riječ o industrijskoj proizvodnji, u martu je došlo do međugodišnjeg smanjenja zbog planskog remonta i investicijskih radova na većini procesnih postrojenja u Rafineriji nafte Pančevo. Rafinerija nije radila i dio aprila, pa će se negativne posledice na dinamiku ukupne prerađivačke industrije osjećati i narednog mjeseca.

Međugodišnje povećanje vrijednosti spoljnotrgovinske razmjene koje je zabilježeno u februaru, izostalo je u martu, a smanjena je vrijednost i robnog izvoza i robnog uvoza. Što se tiče stranih direktnih investicija (SDI), priliv po osnovu SDI nerezidenata u Srbiju u prva dva mjeseca iznosio je 971 miliona evra, što je za 534 miliona evra ili za 122,3 posto više nego lane.

Također je zabilježen velik međugodišnji rast zarada i rast prometa u trgovini na malo. Inflacija je u martu smanjena na tekućem nivou, a nastavlja se smanjenje međugodišnje inflacije koje je počelo u aprilu 2023. Autori analize ističu da će se ovaj trend nastaviti jer se očekuje povratak međugodišnje inflacije u granice cilja, od tri plus minus 1,5 posto, već u maju.

Ovi pokazatelji pokazuju da je ekonomska situacija u Srbiji stabilna i da se bilježi pozitivan rast u raznim sektorima. Industrija, bez energetike, ima značajan doprinos ukupnom rastu BDP-a, dok se inflacija smanjuje što ukazuje na stabilnost cijena. Također, povećanje stranih direktnih investicija i rast zarada pokazuju da se strani investitori i radnici osjećaju sigurno i privlačno u srpskom ekonomskom okruženju.

Ovi podaci su važni za donositelje politika i investitore kako bi stvorili strategije za daljnji razvoj ekonomije Srbije. Povećanje BDP-a i investicija pokazuju da ekonomija napreduje i da postoji povjerenje u poslovno okruženje zemlje. Smanjenje inflacije također pruža stabilnost i sigurnost u financijskom sektoru.

Srbija je poznata po svojoj industriji, a ovaj rast u sektoru industrije bez energetike pokazuje da postoji potencijal za daljnji razvoj i modernizaciju proizvodnje. Rast zarada također je važan za povećanje potrošnje i podršku domaćem tržištu. Povećanje spoljnotrgovinske razmjene također otvara nove mogućnosti za izvoz i širenje tržišta.

Strane direktne investicije su ključne za razvoj gospodarstva Srbije i njihov rast pokazuje da strani investitori prepoznaju potencijal zemlje. Povećanje investicija može pomoći u stvaranju novih radnih mjesta i unapređenju tehnologije u zemlji.

Ukupno, ovi podaci pokazuju pozitivan trend u srpskoj ekonomiji i stabilnost u različitim sektorima. Očekuje se da će se ovaj trend nastaviti u narednim mjesecima, što bi moglo doprinijeti daljnjem gospodarskom rastu i razvoju zemlje.

Konačno, važno je pratiti ove ekonomske pokazatelje kako bi se donosile informirane politike i odluke. Stalno praćenje ekonomske situacije omogućava pravovremeno reagiranje na promjene i stvaranje strategija za podršku gospodarskom rastu i razvoju Srbije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: