Trojna runda pregovora između delegacija Beograda, Evropske unije i Prištine završena je u Briselu, a delegacija Srbije predvođena direktorom Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petrom Petkovićem, je istakla da su pregovori bili teški, ali da su izneli sve argumente. Petković je naglasio važnost formiranja Zajednice srpskih opština (ZSO) kao ključnog pitanja za opstanak Srba na Kosovu i Metohiji, kao i za proces normalizacije. Istaknuto je i da je pitanje mosta moguće rešiti isključivo dijalogom.
Delegacija Srbije insistirala je na primeni svih prethodno postignutih sporazuma, uključujući i formiranje ZSO, energetiku, slobodu kretanja i otvaranje mosta u Suvom Dolu na reci Ibar. Petković je ukazao da je prihvaćen nacrt Statuta ZSO koji je izradila EU, ali je delegacija Prištine odbila da razgovara o njemu, što po njegovim rečima, ukazuje na neprijateljski stav i nedostatak želje za formiranjem ZSO i normalizacijom situacije na Kosovu i Metohiji.
Petković je također istakao da je predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, prošle nedelje iskazao spremnost za dijalog, dok je premijer Kosova, Albin Kurti, odbio razgovore, što je dodatni dokaz nedostatka političke volje Prištine za postizanje rešenja. Delegacija Srbije je pokazala saglasnost za prihvatanje nacrta Statuta ZSO, ali delegacija Prištine nije pokazala istu spretnost i spremnost za konstruktivan dijalog.
Osvrćući se na politiku Aljbina Kurtija, Petković je zaključio da politika premijera Kosova vodi ka proterivanju Srba sa Kosova i Metohije, te je istakao da je dijalog jedino mesto gde se mogu postići rešenja. Nastavak dijaloga između Beograda i Prištine, uz posredovanje Evropske unije, ključan je za postizanje stabilnosti i normalizacije situacije na Kosovu i Metohiji.
Nakon teških pregovora i nesuglasica, delegacije Beograda i Prištine su se složile u jednoj tački, tj. o neophodnosti formiranja ZSO, ali ostaje pitanje kako će se taj proces dalje odvijati i da li će Priština preuzeti konstruktivniji pristup prilikom budućih pregovora. Srbija je pokazala spremnost za dalje korake ka normalizaciji odnosa sa Kosovom i Metohijom, dok se očekuje da će i Priština prepoznati važnost dijaloga i saradnje u rešavanju otvorenih pitanja.
Ukupno gledano, trilateralni sastanak u Briselu predstavlja važan korak ka postizanju stabilnosti i normalizacije situacije na Kosovu i Metohiji, uz jasnu potrebu za konstruktivnim dijalogom i pridržavanjem prethodno postignutih sporazuma. Nastavak pregovora i saradnja između delegacija Beograda, Prištine i Evropske unije ključni su za rešavanje otvorenih pitanja i izgradnju stabilne i prosperitetne budućnosti za sve građane regiona.