Promene na gig tržištu u Srbiji i It sektoru

Milan Petrović avatar

Promene na Upworku, glavnoj platformi za IT frilensere u Srbiji, ukazuju na značajnu transformaciju gig tržišta u zemlji, prema analizi Gigmetra koju prenosi Biznis.rs. Srbija je do sada bila jedno od ključnih tržišta za gig ekonomiju u regionu, sa stalnim porastom broja frilensera koji su radili na globalnim platformama. Međutim, taj trend se menja. Tradicionalni sektori beleže rast zaposlenosti od 4% godišnje, što dovodi do smanjenja broja frilensera koji su ranije birali gig ekonomiju kao primarni izvor prihoda. Dodatno, mladi i visokoobrazovani kadrovi i dalje napuštaju Srbiju, smanjujući bazen potencijalnih radnika.

Analize pokazuju da su opstali iskusniji IKT radnici, dok su novi i manje iskusni radnici često odustajali. Najmanji pad broja gig radnika od 5,2% zabeležen je u sektorima razvoja softvera, kreativnih usluga i multimedije, dok su profesije iz drugih oblasti pretrpele veće gubitke između 25% i 36%.

Iako je ukupan broj frilensera smanjen, prosečna cena rada po satu porasla je za 5,9%, dostigavši 23,7 dolara. Najveći rast cena rada zabeležen je u profesionalnim uslugama (10%) i razvoju softvera (12%), što ukazuje na veću potražnju za visoko specijalizovanim znanjima.

U međuvremenu, pad broja žena u IT sektoru je takođe zabrinjavajući. Udeo žena u gig populaciji smanjio se na 33,1%, dok je razlika u zaradama između muškaraca i žena porasla, pri čemu žene zarađuju 81,3% onoga što zarađuju muškarci, što je pad u odnosu na prethodna merenja.

Ovi podaci sugerišu da su preostali gig radnici uspeli da se bolje pozicioniraju na tržištu i da profitiraju od smanjenja konkurencije. Međutim, dugoročno pitanje ostaje – da li će smanjenje broja radnika dovesti do smanjenog interesovanja klijenata za srpsko tržište frilensera?

Međunarodna ekonomska kretanja takođe snažno utiču na srpsko gig tržište. Globalna privreda se suočava sa neizvesnostima, kao što su geopolitičke tenzije i recesioni trendovi, što dovodi do manje potražnje za gig radnicima. S druge strane, digitalizacija i rast potrebe za tehnološkim znanjima mogli bi da podstaknu novi talas angažovanja u frilens sektoru.

Zanimljivo je da je broj angažovanja gig radnika iz inostranstva porastao na 27%, što potvrđuje globalizaciju tržišta rada i nedostatak talenata u razvijenim zemljama. Predviđa se da će do 2025. godine čak 70% gig radnika koristiti veštačku inteligenciju za administrativne poslove, dok će većina radnika u kreativnim industrijama takođe koristiti AI u svojim projektima.

Otkazi u tehnološkoj industriji, koji su počeli 2022. godine i koji se nastavljaju i dalje, dovode do toga da frilenseri moraju da ovladaju novim veštinama kako bi opstali na tržištu. U poslednjih šest meseci, ukupan broj gig radnika u Srbiji opao je za 16,2%, uz najveće gubitke u oblastima profesionalnih usluga i marketinga. Srbija, međutim, i dalje ima najkvalifikovaniju radnu snagu u oblastima razvoja softvera i kreativnih usluga, što joj može pomoći da se odupre globalnoj konkurenciji.

Milan Petrović avatar