Potpredsjednik Vlade i ministar financija Siniša Mali iznio je ambiciozne ciljeve za povećanje prosječnih plaća i penzija u Srbiji. Planira se da do kraja ove godine prosječne plate dostignu između 920 i 930 evra, a do kraja sljedeće godine čak 1.000 evra. Do 2027. godine, cilj je postići prosječne plate od 1.400 evra, dok bi prosječne penzije i minimalne plaće trebale biti oko 650 evra.
Ministar Mali istaknuo je da su plate u javnom sektoru povećane za 10%, penzije za 14,8%, a minimalna plaća za 17,8% od početka godine. To je dovelo do prosječne plaće od 818 evra u Srbiji danas, što je značajan napredak u usporedbi s prijašnjom situacijom. Prosjek penzija je sada 390 evra, dok je prije 11 godina iznosila samo 203 evra. Minimalna zarada je također znatno porasla s 15.700 dinara na preko 47.000 dinara.
Mali tvrdi da su povećanja plaća i penzija pratila i inflacija te da su rezultirala poboljšanjem životnog standarda građana. Istaknuo je i da su devizne rezerve zemlje rekordno visoke, te da se ozbiljno pristupa ekonomskoj politici što potvrđuju svi pokazatelji.
U Srbiju je do 20. ožujka pristiglo 1,2 milijarde eura stranih investicija, što je također rekordna brojka. Ministar je podsjetio na prošlogodišnji rekord od 4,5 milijardi eura stranih investicija i naglasio važnost kontinuiranog gospodarskog rasta zemlje.
Stopa nezaposlenosti u Srbiji trenutno iznosi 9,1%, što je povijesno najniži postotak u zadnjem kvartalu prošle godine. Prije 11 godina, stopa nezaposlenosti bila je visoka, ali se sada situacija znatno popravila s više od 2,3 milijuna zaposlenih građana.
Ministar Mali je također istaknuo da je srpska privreda postala otpornija na izazove, te da su investicije u zemlji nastavile bez zastoja. Srbiju uskoro očekuju velika javna ulaganja u sklopu projekta „Skok u budućnost – Srbija 2027“ i organizacije Međunarodne specijalizirane izložbe EXPO 2027.
Ovi ambiciozni ciljevi i brojke koje je ministar Mali predstavio pokazuju snažan gospodarski rast Srbije, uz stalno povećanje plaća i penzija te smanjenje nezaposlenosti. Nastavak ovog trenda mogao bi značiti svijetlu budućnost za srpsko gospodarstvo i građane.