Protiv litijuma se bore oni koji hoće da nasilno dođu na vlast

Milan Petrović avatar

Ministar za javna ulaganja i predsjednik Izvršnog odbora Srpske napredne stranke (SNS) Darko Glišić izjavio je da su pobunjenici protiv iskopavanja litijuma pokušavaju destabilizirati zemlju i doći na vlast nasiljem. On tvrdi da njihov glavni cilj nije provođenje izbora, već nasilno preuzimanje vlasti. Glišić je gostovao na TV Pink i istaknuo da opozicija svake godine pronalazi teme koje politizira kako bi izazvala nemire. Također je spomenuo popis stanovništva u Crnoj Gori kao neuspjeli pokušaj brisanja srpskog identiteta.

Glišić je rekao da je popis stanovništva u Crnoj Gori bio neuspjeli pokušaj inženjeringa s ciljem da se srpski identitet u potpunosti izbriše, ali da se broj Srba na popisu povećao. Tvrdi da je bio u tijeku institucionalno zlostavljanje srpskog naroda kako bi se smanjio broj ljudi koji se izjašnjavaju kao Srbi i koriste srpski jezik. Naglasio je da je postojao jak pritisak da se odreknu svoje vjere i porijekla, no unatoč tome, trećina građana se izjasnila kao Srbi, a gotovo polovina govori srpskim jezikom.

Glišić je izrazio uvjerenje da je strah i dalje prisutan među ljudima, iako su neki od vodećih političara u Crnoj Gori već završili u zatvoru. Ističe da su Srbi u Crnoj Gori preživjeli teška vremena i stradanja, no ističe da je važno da se njihov identitet i jezik sačuvaju.

Opozicija u Srbiji se suočava s kritikama zbog svojih metoda borbe protiv iskopavanja litijuma i politizacije drugih tema u cilju destabilizacije zemlje. Mnogi tvrde da je njihov cilj nasilno preuzimanje vlasti umjesto legitimnih izbora.

Litijum je postao glavna tema političkih rasprava u Srbiji, posebno nakon što su se počela iskopavanja u više gradova. Opozicija tvrdi da je to uništavanje okoliša i da će imati negativne posljedice na lokalno stanovništvo. Vlast, s druge strane, tvrdi da će ovo rudarstvo donijeti ekonomsku korist zemlji i pomoći u razvoju.

Popis stanovništva u Crnoj Gori je bio povod za političke tenzije između Srba i Crnogoraca. Mnogi Srbi u Crnoj Gori smatraju da su njihovi identitet i jezik ugroženi te su se stoga odlučili izjasniti kao Srbi na popisu. Ova situacija dodatno je produbila podjele u zemlji i izazvala političke sukobe.

Darko Glišić je kritizirao institucionalno zlostavljanje Srba u Crnoj Gori te tvrdi da je bilo neslavni pokušaj brisanja njihovog identiteta. Unatoč pritiscima, Srbi su se odlučili izjasniti kao Srbi te su tako sačuvali svoj identitet i jezik.

Svi ovi događaji pokazuju duboke podjele u društvu te političke manipulacije u cilju ostvarenja vlastitih interesa. Važno je da se dijalogom i demokratskim putem riješe politički sukobi te da se poštuje identitet i jezik svih građana. Samo tako može se ostvariti mir i stabilnost u regiji.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: