Senad Ramović Becan, poznat po svom vehabijskom pokretu, ubijen je u okršaju sa policijom na divljem prelazu blizu administrativne linije sa Kosovom i Metohijom na području Novog Pazara, potvrdile su „Novosti“.
Vehabiju je locirala Bezbednosno-informativna agencija (BIA), a ubijen je u sukobu sa pripadnicima Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) koji su postupili u skladu sa zakonom o policiji i svojim ovlašćenjima.
Ime Senada Ramovića postalo je ponovo aktuelno nakon terorističkog napada u Beogradu u subotu, kada je vehabija Miloš Žujović, koji je po islamu preuzeo ime Salahudin, koristeći samostrel ranio pripadnika srpske Žandarmerije Miloša Jevremovića ispred izraelske ambasade. Jevremović je nakon toga neutralisao napadača vatrenim oružjem.
Ramović je bio uhapšen 2007. nakon oružanog sukoba sa policijom u selu Trnava kod Novog Pazara. Tada je uhapšeno još 14 Ramovićevih saradnika, koji su svi označeni kao pripadnici vehabijskog pokreta. Optuženi su za planiranje ubistva tadašnjeg muftije Muamera Zukorlića, kao i za pripremu terorističkih napada u Beogradu i Novom Pazaru. (Blic)
Vehabizam je islamski religijski pokret koji potiče iz Arabske poluotoka, ali se proširio i na neke druge zemlje. Nazivaju se vehabijama po osnivaču pokreta Mohamedu ibn Abdul-Vehabu. Ovaj pokret često nailazi na kontroverze i kritike zbog njihovih ekstremnih shvatanja i delovanja.
U Srbiji, vehabizam je prisutan tokom poslednjih decenija, posebno u delovima kao što su Novi Pazar i Sandžak. Pristalice ovog pokreta često se distanciraju od zvaničnog tumačenja islama i promovišu svoje ekstremne ideje.
Senad Ramović Becan bio je jedan od poznatijih vehabijskih lidera u Srbiji i bio je povezan sa brojnim incidentima i terorističkim aktivnostima. Njegovo ime je često povezivano sa planovima za nasilje i terorizam u zemlji.
Uhapšen je nakon oružanog sukoba sa policijom 2007. godine, a tada je sa njim uhapšeno još 14 saradnika, označenih kao pripadnici vehabijskog pokreta. Optuženi su za planiranje atentata na tadašnjeg muftiju Zukorlića, kao i za pripremu terorističkih napada u Beogradu i Novom Pazaru.
Nakon hapšenja, Ramović je bio u zatvoru neko vreme, ali je uspeo da ponovo aktivira svoje ekstremne aktivnosti i da se ponovo nađe u središtu pažnje zbog terorističkih akcija.
Njegova smrt u sukobu sa policijom još jedan je primer kako državne institucije aktivno rade na suzbijanju terorističkih pretnji i ekstremizma u zemlji. Policija i specijalne antiterorističke jedinice imaju važnu ulogu u održavanju bezbednosti i mira u društvu i sprečavanju potencijalnih terorističkih napada.
Incidenti poput ovog podsećaju nas na ozbiljnost terorističkih pretnji i potrebu za snažnom i efikasnom akcijom državnih institucija u suzbijanju ekstremizma. Važno je da se društvo aktivno uključi u borbu protiv terorizma i da podrži napore policije i bezbednosnih agencija u održavanju bezbednosti i mira u zemlji.
Smrt Senada Ramovića Becana u sukobu sa policijom treba da posluži kao opomena svima koji podržavaju ekstremne ideje i delovanja. Bezbednost i stabilnost društva su od suštinskog značaja, a borba protiv terorizma zahteva zajednički angažman svih građana i državnih institucija.