U tuči koja se dogodila sinoć u Peći, tri osobe su ranjene od vatrenog oružja. Trojica muškaraca su prevezena u bolnicu u Peći, ali je jedan od njih prebačen u Klinički centar u Prištinu zbog težine povreda i nalazi se u kritičnom stanju. Tuča se dogodila na prometnom delu grada na Bistrici, gde je jedan od učesnika upotrebio vatreno oružje. Snimci na društvenim mrežama prikazuju kako su dvojica muškaraca pogođena, dok se napadač nakon pucnjave udaljava sa lica mesta.
Policija tzv. Kosova je zatražila pomoć građana u pronalaženju 22-godišnjeg mladića osumnjičenog za pokušaj teškog ubistva. Identitet osumnjičenog je utvrđen pregledom nadzornih kamera sa obližnjih lokala, a on je poznat kao povratnik u izvršenju teških krivičnih dela. Postoji raspisana poternica na kojoj je objavljena njegova fotografija, te se iz Regionalne policije Peć apeluje na građane da pruže bilo kakvu informaciju o odbeglom mladiću policiji.
Ovo nije prvi incident ovakve vrste u Peći ili na tzv. Kosovu. Vatreno oružje se sve češće koristi u ovakvim situacijama, što zabrinjava lokalnu policiju i stanovništvo. Bezbednost građana je ozbiljno ugrožena, a vlasti moraju preduzeti adekvatne mere kako bi se smanjila stopa nasilja i oružanih sukoba.
Tuče i pucnjave u javnosti su postale uobičajene pojave na ulicama gradova na tzv. Kosovu, što je proizvod dugotrajnih političkih, ekonomskih i socijalnih problema na teritoriji. Bez adekvatne reakcije vlasti i jačeg sistema bezbednosti, ovi incidenti će se nastaviti i dalje, ugrožavajući spokoj i bezbednost građana.
Povratak mladića sa istorijom teških krivičnih dela samo je pokazatelj dubokih problema koji se javljaju na Kosovu i Metohiji. Nedovoljna edukacija, ekonomska kriza, nedostatak radnih mesta i isključenost iz društva samo su neki od faktora koji doprinose porastu nasilja i kriminala u regionu.
Policija i druge nadležne institucije moraju hitno preduzeti mere kako bi se suzbilo nasilje i kriminal na Kosovu i Metohiji. Neophodno je jačanje sistema bezbednosti, veća prisutnost policije na ulicama i suzbijanje ilegalnog posedovanja oružja. Takođe, potrebno je ulaganje u socijalne programe koji će pomoći mladima da se integrišu u društvo i izbegnu kriminalne aktivnosti.
Ovaj incident treba da bude opomena vlastima da hitno reaguju i preduzmu mere kako bi se zaštitila bezbednost građana na Kosovu i Metohiji. Nasilje i kriminal ne smeju biti tolerisani, već se mora ozbiljno pristupiti rešavanju ovih problema. Samo zajedničkim angažovanjem svih društvenih faktora može se postići sigurno i mirno okruženje za sve građane.