Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izrazio je nezadovoljstvo agresivnim rečnikom američkog predsednika Džozefa Bajdena prema predsedniku Rusije Vladmiru Putinu. Peskov je istakao da takav pristup ne ide u prilog američkom lideru i da Putin neće reagovati na te izjave. Bajden je u nedavnom intervjuu za TV Ej-Bi-Si optužio Putina da je diktator, izjavivši da ga poznaje već 40 godina. Peskov je dodao da će neko sigurno postaviti pitanje šta Bajden zapravo misli kada kaže da poznaje Putina već toliko dugo, te da se već spekuliše o tome čime se Putin bavio pre 40 godina.
Kremlj je izdao zvanično saopštenje osuđujući Bajdenove komentare i ističući da se ne slažu s takvim stajalištima. Ova izjava dolazi u trenutku kada su odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije veoma napeti, posebno nakon aneksije Krima 2014. godine i različitih sporova u vezi sa Sirijom, Ukrajinom i drugim pitanjima. Putin je ranije optuživao Sjedinjene Američke Države za mešanje u unutrašnje poslove Rusije, dok je Bajden isticao važnost ljudskih prava i demokratije u odnosima sa Rusijom.
Odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije imaju dugu istoriju rivalstva i saradnje. Tokom Hladnog rata, ove dve supersile su se međusobno nadmetaše za dominaciju u svetu, što je rezultiralo nizom konflikata i kriza. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, odnosi su se donekle popravili, ali su i dalje bili obeleženi sukobima i suprotstavljanjima. U poslednjih nekoliko godina, odnosi su ponovo postali napeti zbog različitih političkih, vojnih i ekonomskih pitanja.
Rusija je jedna od ključnih geopolitičkih sila u savremenom svetu, sa velikim teritorijem, resursima i vojnom moći. Ova zemlja igra važnu ulogu u međunarodnim odnosima, posebno u regionu Evroazije. Sa svojim stalnim mestom u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, Rusija ima mogućnost da utiče na odluke o globalnim pitanjima i da štiti svoje interese u svetu. Međutim, zbog svojih autokratskih metoda vladavine i kršenja ljudskih prava, Rusija je često na meti kritika i sankcija zapadnih zemalja.
Sjedinjene Američke Države su takođe važna globalna sila sa velikim uticajem u politici, ekonomiji i vojnoj sferi. Ova zemlja je lider demokratskog sveta i često se bori za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava u međunarodnim odnosima. Međutim, američki lideri često nailaze na kritike zbog suprotstavljanja drugim državama, intervencionizma i dvostrukih standarda u spoljnoj politici.
Ovi nedavni sukobi između Bajdena i Putina samo su jedan primer dubokih razdora između SAD-a i Rusije. Obe zemlje moraju da pronađu način da prevaziđu ove razlike i da sarađuju u rešavanju globalnih izazova kao što su klimatske promene, terorizam, pandemije i ekonomske krize. Samo zajedničkim naporima i dijalogom moguće je izgraditi miran i stabilan svet za sve ljude.
Ovaj sukob između Bajdena i Putina predstavlja samo vrh ledenog brega u složenim odnosima između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije. Obe zemlje moraju da budu spremne da se suoče sa izazovima i da traže konstruktivna rešenja za svoje razlike. Samo kroz dijalog, razumevanje i saradnju moguće je izbeći sukobe i prevazići tenzije koje postoje među njima. U krajnjem slučaju, interesi naroda u obe zemlje trebaju biti prioritet u svim diplomatskim odnosima i političkim odlukama.