Radionica EU4Green o bacanju hrane

Milan Petrović avatar

Malim promenama svakodnevnih navika u pripremi i čuvanju hrane, svako od nas može značajno doprineti ličnom budžetu i održivosti životne sredine. Ovaj zaključak proizašao je iz radionice „Razbijanje mitova o hrani“, koju su organizovali projekat EU4Green i Evropska kuća Novi Sad u Francuskom institutu. Na radionici su predstavljene najčešće zablude koje dovode do bacanja hrane, kao što su prekomerna kupovina i neadekvatno čuvanje namirnica.

Karina Broneder, stručnjak za cirkularnu ekonomiju iz Agencije za životnu sredinu Austrije, istakla je da je bacanje hrane globalni problem sa ozbiljnim posledicama. Na svetskom nivou, jedna trećina proizvedene hrane se baca, što doprinosi gladi, ekonomskim gubicima i degradaciji životne sredine. Ona je naglasila da je prevencija bacanja hrane ključni deo cirkularne ekonomije, jer bačena hrana odgovara za oko 10% ukupne emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Tokom radionice, učesnici su imali priliku da kroz interaktivan dijalog sa stručnjacima dobiju praktična rešenja za smanjenje otpada od hrane. Branka Ilakovac, stručnjak za prevenciju otpada od hrane, naglasila je da je u svetu ograničenih resursa nedopustivo bacati hranu. Proizvodnja hrane stvara ogroman pritisak na životnu sredinu, trošeći tlo, pitku vodu i energiju. Preporučila je racionalno kupovanje i pripremu hrane, pravilno čuvanje i iskorištavanje ostataka obroka.

Projekat EU4Green je pomogao Ministarstvu u reviziji podataka i definisanju mera za efikasnu prevenciju otpada, kao i u izradi vremenskog okvira za sprovođenje Plana. Ova inicijativa povezana je sa širim ciljevima održivosti, kao što su odgovorna potrošnja i podizanje svesti javnosti. Darja Sokolić, stručnjak za bezbednost hrane, dodala je da je poverenje u hranu koju konzumiramo zasnovano na znanju, te je radionica imala cilj da edukuje građane o mitovima o hrani koji mogu ugroziti njihovo zdravlje.

Prisutni su imali priliku da saznaju kako otpad od hrane utiče na životnu sredinu i kako svako može promeniti svoje navike da prestane da baca hranu. Takođe, razgovaralo se o tome kako pravilno čuvati i skladištiti namirnice, kao i o primeni principa cirkularne ekonomije u kuhinji. Projekat EU4Green podržava region Zapadnog Balkana u sprovođenju Zelene agende, uz finansijsku podršku Evropske unije i Austrijske agencije za razvoj.

Ministarstvo zaštite životne sredine podržalo je ovaj projekat kroz ažuriranje Plana prevencije stvaranja otpada, koji ima za cilj smanjenje nastanka otpada i podsticanje razvoja cirkularne ekonomije. Ovaj plan uključuje konkretne mere na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou, što je ključno za ostvarivanje održivog razvoja i očuvanje životne sredine.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: