Radni nacrti studija o proceni uticaja na životnu sredinu pokazuju da se Projekat „Jadar” može bezbedno realizovati u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine Srbije i EU

Milan Petrović avatar

Novi rudarski projekat u Srbiji, poznat kao Projekat „Jadar“, privukao je pažnju javnosti i izazvao mnoge kontroverze i dezinformacije o negativnim uticajima na životnu sredinu i zdravlje ljudi. Međutim, rezultati nedavnih istraživanja sprovedenih od strane više od sto domaćih i međunarodnih nezavisnih stručnjaka pokazuju da se ovaj projekat može realizovati bezbedno uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine.

Nacrti studija objavljeni nedavno rezultat su više od šest i po godina istraživanja. Više od 23.000 analiza zemljišta, vode, vazduha i buke sprovedeno je kako bi se prikupili podaci o početnom stanju. Studije su sveobuhvatne i zasnovane na obimnim podacima koji omogućavaju precizne zaključke o potencijalnim uticajima na životnu sredinu i odgovarajućim merama zaštite.

Glavna zastupnica kompanije Rio Tinto u Srbiji, Marijanti Babić, ističe da su radni nacrti studija objavljeni kako bi se podstakao javni dijalog zasnovan na činjenicama i suprotstavio politizovanoj debati zasnovanoj na dezinformacijama. Ove studije pružaju priliku lokalnoj zajednici i svim zainteresovanim stranama da se uvere u sve što je do sada urađeno.

Profesor doktor Aleksandar Jovović sa Mašinskog fakulteta ističe da su radni nacrti studija o proceni uticaja na životnu sredinu Projekta „Jadar“ najobuhvatnije studije ovog tipa ikada rađene u Srbiji. Kroz brojne modele, proračune i analize, ove studije detaljno analiziraju početno stanje životne sredine, procenjuju tehnička rešenja i njihov uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi. Na osnovu toga, studije su identifikovale sve potencijalne rizike i predložile odgovarajuća rešenja za ublažavanje uticaja, pokazujući da se projekat može odgovorno i bezbedno realizovati.

Studije o proceni uticaja na životnu sredinu Projekta „Jadar“ sastoje se od tri zasebne, međuzavisne i povezane studije o uticaju podzemnog rudnika, postrojenja za preradu na površini i deponije industrijskog otpada. Studije pružaju objektivnu i nezavisnu analizu potencijalnih uticaja na životnu sredinu i načine na koje će ti rizici biti ublaženi. Važno je napomenuti da je zabranjeno započinjanje bilo kakvih radova na ovakvim projektima bez zvanično odobrene studije o proceni uticaja na životnu sredinu od strane nadležnih državnih institucija.

Unatoč intenzivnoj kampanji širenja dezinformacija o negativnim uticajima Projekta „Jadar“, naučne činjenice potvrđuju da je projekat siguran i da se može realizovati uz primenu odgovarajućih mera zaštite. Učešće nevladinih organizacija, univerzitetskih ustanova, akademika, projektantskih kompanija i zainteresovane javnosti u budućoj javnoj raspravi doprinelo bi razvoju visokokvalitetnog projekta.

Milan Petrović avatar