Sjedinjene Države su u vojnu bazu Dijego Garsija u Indijskom okeanu rasporedile stelt bombardere B-2 Spirit, što se navodno povezuje sa pripremama za moguće napade na iransku nuklearnu infrastrukturu. Ova informacija je potvrđena od strane američkih zvaničnika, koji su istakli da ovaj potez nije bez značaja s obzirom na rok od dva meseca koji je predsednik Donald Tramp postavio Iranu da pristane na novi nuklearni sporazum. U zvaničnom pismu iranskom vrhovnom vođi, ajatolahu Aliju Hamneiju, SAD su uputile upozorenje koje sadrži predloge za nastavak pregovora, ali i pretnje o posledicama ukoliko Iran nastavi sa širenjem svog nuklearnog programa.
B-2 bombarderi su opremljeni precizno navođenim bombama GBU-57 Massive Ordnance Penetrator, poznatim kao “razbijači bunkera”, koji su sposobni da unište utvrđene podzemne objekte, uključujući ključne iranske nuklearne postrojenja. Prema izveštajima, najmanje tri ovakva bombardera su stigla u bazu, u pratnji aviona za punjenje gorivom. Portparol Strateške komande SAD potvrdio je prisustvo ovih aviona, naglašavajući da se “rutinski sprovode globalne operacije u saradnji sa drugim državnim službama kako bi se otkrili, odvratili i, ako je potrebno, suzbili strateški napadi protiv SAD i njihovih saveznika”.
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči izjavio je da je Teheran poslao zvaničan odgovor na predlog Trampove administracije, ali je odbacio direktne pregovore sa Vašingtonom u trenutnim uslovima, ostavljajući otvorena vrata za indirektne pregovore preko posrednika. Vlada Omana je navodno obavestila američke zvaničnike o odgovoru Irana, koji će biti dostavljen Beloj kući u narednim danima.
Raspoređivanje bombardera i diplomatska razmena dešava se u trenutku pojačanih tenzija, s obzirom na to da obaveštajne procene sugerišu da se Iran približava tehničkom pragu za razvoj nuklearnog oružja. Vojni analitičari naglašavaju da bi svaki napad na razasute i utvrđene nuklearne lokacije u Iranu zahtevao visoko koordinisane, precizne udare dugog dometa, što su misije za koje su B-2 bombarderi posebno prilagođeni.
Na društvenim mrežama su se pojavili snimci B-2 Spirit koji su navodno sleteli u bazu Dijego Garsija, ali autentičnost tih snimaka još uvek nije nezavisno potvrđena. Prema izveštajima, nekoliko aviona za punjenje gorivom je takođe uzletelo iz Australije, što sugeriše da su pripreme za operacije u punom jeku.
Analiza satelitskih snimaka ukazuje na to da je američka vojska premestila najmanje četiri B-2 bombardera u bazu Dijego Garsija, što znači da je četvrtina svih nuklearnih kapaciteta B-2 koje SAD poseduju sada raspoređena u toj bazi. Ova baza se nalazi daleko od domašaja jemenskih šiitskih Huti pobunjenika, koje Iran podržava, što ukazuje na strategiju izbegavanja korišćenja savezničkih baza na Bliskom istoku.
Dodatno, administracija bivšeg predsednika Džo Bajdena koristila je B-2 bombardere sa konvencionalnim bombama u napadima na mete Huti tokom prošle godine, što dodatno naglašava stratešku važnost ovih aviona u vojnim operacijama. U svetlu ovih događaja, situacija u regionu postaje sve napetija, a potencijalni sukobi između SAD i Irana deluju kao realna mogućnost.
Sve ove informacije ukazuju na rastuće tenzije između SAD i Irana, koje bi mogle imati dalekosežne posledice ne samo za Bliski istok, već i za globalnu stabilnost. Kako se situacija razvija, biće važno pratiti kako će se odvijati pregovori i da li će doći do daljih vojnih akcija ili diplomatskih rešenja.