Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović danas je razgovarala sa delegacijom francuske državne energetske kompanije EDF o saradnji u energetskom sektoru, sa posebnim naglaskom na razvoj saradnje u mirnodopskoj primeni nuklearne energije. Vlada Republike Srbije već postavlja temelje za donošenje informisanih procena o potencijalu za implementaciju nuklearno-energetskog programa na osnovu specifičnih zahteva i mogućnosti zemlje.
Tokom posete predsednika Aleksandra Vučića Parizu ove godine, sa EDF-om je potpisan Memorandum o razumevanju za strateško partnerstvo i saradnju u postavljanju okvira za dugoročni dijalog u oblasti energetske tranzicije i nisko-karbonskih tehnologija. Razmena znanja i iskustava u cilju jačanja domaćih stručnjaka je naredni korak u planu produbljivanja saradnje sa ovom kompanijom. Predstavnici EDF-a su upoznali ministarku Đedović Handanović sa strategijom poslovanja koja podrazumeva izgradnju flote nuklearnih postrojenja širom Evrope, u zaokruženom evropskom lancu vrednosti koji treba da podstakne jačanje konkurentnosti i otpornosti energetskih sistema širom kontinenta. EDF je najveći evropski proizvođač električne energije, sa 50.000 zaposlenih angažovanih na aktivnostima u vezi sa razvojem civilnog programa nuklearne energije, među kojima je 7.000 inženjera.
Ministarstvo rudarstva i energetike će uskoro sprovesti javnu nabavku za izradu preliminarne tehničke studije radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije, a predstavnici EDF-a su izrazili zainteresovanost za učešće u ovom projektu, s obzirom na njihovo iskustvo u sličnim projektima u Holandiji, Finskoj, Švedskoj i širom Evrope. Ministarka je istakla da Integrisani nacionalni plan za energetiku i klimu, koji je u proceduri usvajanja na Vladi, razmatra potencijal za uvođenje nuklearne energije u nacionalni miks Srbije kao izvora bazne energije u jednom od svojih scenarija. Tokom leta će biti održana javna rasprava o izmenama Zakona o energetici.
Pitanje korišćenja nuklearne energije treba ustaviti na zakonodavnom nivou kako bi Srbija imala mogućnost da započne razmatranje razvoja nuklearnog programa u skladu sa standardima Međunarodne agencije za atomsku energiju. U budućnosti će biti potrebno mnogo više energije, pre svega zbog očekivanog privrednog rasta i ekonomskog razvoja, a nuklearna energija je bazna energija koja emituje višestruko manje ugljen-dioksida od fosilnih goriva. Đedović Handanović je istakla važnost razmatranja nuklearne energije kao jednog od potencijalnih rešenja na putu energetske tranzicije.
Ova saradnja sa EDF-om označava korak ka jačanju energetske sigurnosti i razvoju energetskog sektora u Srbiji. Implementacija nuklearne energije kao deo nacionalnog energetskog miks može doprineti smanjenju emisije štetnih gasova i osigurati stabilno snabdevanje električnom energijom u zemlji. Saradnja sa velikim evropskim proizvođačem kao što je EDF omogućava prenos znanja, iskustva i tehnologija koje su neophodne za uspešnu implementaciju nuklearne energije u Srbiji.
U zaključku, saradnja između Ministarstva rudarstva i energetike i EDF-a predstavlja važan korak ka unapređenju energetskog sektora i ostvarivanju energetske tranzicije u Srbiji. Implementacija nuklearne energije kao deo nacionalnog energetskog miks može imati značajan uticaj na smanjenje emisije štetnih gasova i osiguravanje energetske sigurnosti zemlje. Važno je da Srbija nastavi da razvija svoje kapacitete u oblasti nuklearne energije i da sarađuje sa strateškim partnerima poput EDF-a kako bi ostvarila održivu energetsku budućnost.