Razgovor o razvoju srpske automobilske industrije

Milan Petrović avatar

Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić nedavno se sastao sa predstavnicima kineskog multinacionalnog konglomerata Zhejiang Geely Holding. Tokom sastanka, razgovarali su o razvoju srpske automobilske industrije i ulaganjima ove kompanije u srpsku privredu. Vučić je nakon sastanka istakao da je razvoj automobilske industrije jedan od ključnih elemenata ekonomske strategije Srbije, te da je to pokazatelj posvećenosti modernizaciji i jačanju ovog sektora.

On je izjavio da Srbija planira postati regionalni centar za automobilsku industriju koristeći moderne tehnologije i međunarodna partnerstva. Takođe, naglasio je da će se nastaviti raditi na stvaranju povoljnog poslovnog okruženja i privlačenju novih investicija koje će doprinijeti rastu i razvoju ekonomije zemlje.

Zhejiang Geely Holding je jedan od vodećih kineskih proizvođača automobila, čiji brendovi uključuju Geely Auto, Volvo Cars, Lynk & Co, Lotus, Proton, LEVC i Polestar.

Ova kompanija već ima prisustvo u Srbiji kroz svoju investiciju u fabriku automobilskih delova u Kragujevcu, koja je pokrenuta 2019. godine. Takođe, Geely je nedavno uložio i u srpsku kompaniju EFT Gaz, koja se bavi distribucijom prirodnog gasa.

Ovaj sastanak predstavlja još jedan korak ka jačanju ekonomskih veza između Srbije i Kine, te će doprinijeti daljem razvoju automobilske industrije u zemlji. Vučić je istakao da su strane investicije od ključnog značaja za ekonomski rast i razvoj Srbije, te da će se nastaviti sa privlačenjem novih ulaganja u različite sektore privrede.

Srbija je već privukla značajne investicije iz Kine, uključujući izgradnju mosta preko reke Save u Beogradu, izgradnju termoelektrane u Kostolcu, kao i investicije u telekomunikacioni sektor. Ovi projekti su doprinijeli jačanju bilateralnih odnosa između Srbije i Kine i otvorili nove mogućnosti za saradnju u različitim oblastima.

Prema podacima Ministarstva finansija Srbije, kineske kompanije su do sada investirale više od 2 milijarde dolara u srpsku privredu, što je doprinijelo stvaranju novih radnih mjesta i povećanju izvoza.

U narednom periodu se očekuje dalji razvoj ekonomske saradnje između Srbije i Kine, kako kroz investicije u infrastrukturu i energetiku, tako i kroz saradnju u oblasti informacionih tehnologija, poljoprivrede, turizma i drugih sektora.

Srbija se nalazi na važnom geografskom položaju koji je privlačan za strane investitore zbog blizine tržištima EU i Rusije, ali i zbog povoljnog poslovnog okruženja koje je obezbijeđeno kroz različite reforme i podsticaje za strane investitore.

Predsjednik Vučić je istakao da je stabilnost i sigurnost ključna za privlačenje investicija u zemlju, te da će se nastaviti sa implementacijom reformi koje će unaprijediti poslovni ambijent i olakšati ulaganja stranih kompanija.

Ukupan izvoz Srbije u Kini iznosio je oko 500 miliona dolara prošle godine, dok je uvoz iz Kine bio više od 2,3 milijarde dolara. Srbija ima značajan trgovinski deficit sa Kinom, ali se očekuje da će se to smanjiti kroz povećanje izvoza srpskih proizvoda na kinesko tržište.

U zaključku, sastanak predsjednika Vučića sa predstavnicima Zhejiang Geely Holding predstavlja važan korak ka daljem jačanju ekonomskih veza između Srbije i Kine, te će doprinijeti razvoju automobilske industrije u zemlji. Strane investicije su od ključne važnosti za ekonomski rast i razvoj Srbije, te će se nastaviti sa privlačenjem novih ulaganja u različite sektore privrede kako bi se osiguralo održivo ekonomsko napredovanje zemlje.

Milan Petrović avatar