Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petar Petković, izjavio je da je Priština pokazala da nije spremna za normalizaciju odnosa sa Beogradom i nastavak razgovora u okviru tehničkog dijaloga. Nakon sastanka u Briselu, Petković je istaknuo da je Beograd insistirao na formiranju Zajednice srpskih opština kao ključnog pitanja za opstanak Srba na Kosovu i normalizaciju odnosa, ali da je Priština pokazala da nikada neće formirati ZSO te da je politika premijera Kurtija usmjerena na proterivanje Srba. Petković je istaknuo da je dijalog jedino mjesto za postizanje kompromisnih rješenja te da je predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, bio spreman za razgovor prošlog tjedna dok je Kurti odbio sudjelovati.
Specijalni izaslanik EU za dijalog, Miroslav Lajčak, također je bio prisutan na sastanku u Briselu te je sastanak bio prilika za iznošenje stavova i prijedloga s obje strane. Beograd je jasno istaknuo važnost formiranja Zajednice srpskih opština kako bi se zaštitila prava srpske zajednice na Kosovu i Metohiji i omogućio njihov ostanak na prostoru. Međutim, Priština je pokazala svoj nedostatak spremnosti za postizanje dogovora i nastavak dijaloga.
Odnosi između Beograda i Prištine već dugi niz godina predstavljaju ključno pitanje za stabilnost regije te je dijalog između dvije strane od iznimne važnosti za postizanje trajnog rješenja i normalizaciju odnosa. Zajednica srpskih opština igra ključnu ulogu u zaštiti prava srpske zajednice te bi njezino formiranje omogućilo integraciju Srba na Kosovu i Metohiji u društvo te stvaranje stabilnog okruženja za sve građane.
Premijer privremenih prištinskih institucija, Aljbin Kurti, trebao bi prepoznati važnost dijaloga i postizanje kompromisnih rješenja kako bi se osigurala stabilnost i prosperitet regije. Odbijanje sudjelovanja u dijalogu samo dodatno produbljuje podjele i otežava postizanje dogovora između Beograda i Prištine.
S obzirom na nedostatak spremnosti Prištine za formiranje ZSO, Beograd će morati nastaviti s aktivnom diplomatskom inicijativom kako bi se osigurala zaštita srpske zajednice na Kosovu i Metohiji te postigao dogovor koji će osigurati mir i stabilnost na prostoru regije. Dijalog između dvije strane treba biti temeljen na uzajamnom poštovanju i razumijevanju te treba voditi ka konstruktivnim rješenjima koja će omogućiti normalizaciju odnosa i prosperitet svih građana.
Očekuje se da će daljnji pregovori biti održani kako bi se pronašlo trajno rješenje za pitanje Kosova i Metohije te osigurala stabilnost i mir u regiji. S obzirom na kompleksnost pitanja i različite stavove dviju strana, dijalog će zahtijevati strpljenje, odgovornost i spremnost za postizanje kompromisa kako bi se osiguralo bolje budućnost za sve građane regije.
Beograd i Priština imaju zajednički cilj postizanja zajedničkog dogovora i normalizacije odnosa te je dijalog ključan alat za postizanje tog cilja. Važno je da obje strane prepoznaju važnost suradnje i dijaloga te da budu otvorene za kompromisna rješenja kako bi se osigurala stabilnost i prosperitet regije.
U konačnici, dijalog između Beograda i Prištine trebao bi biti vođen uzajamnim poštovanjem, razumijevanjem i spremnošću za postizanje kompromisa kako bi se osigurala bolja budućnost za sve građane regije. Isključivanje dijaloga i nepoštivanje prethodnih dogovora samo će produbiti podjele i otežati postizanje trajnog rješenja za pitanje Kosova i Metohije. Stoga je važno da obje strane prepoznaju važnost dijaloga i suradnje te budu otvorene za postizanje kompromisnih rješenja u cilju mira i stabilnosti na prostoru regije.