REAKCIJE SVETSKIH LIDERA NA TRAMPOVE CARINE: Posebno zanimljive reči njegove omiljene saveznice u Evropi

Milan Petrović avatar

Predsednik SAD Donald Tramp je u sredu najavio uvođenje 10-procentnih carina na sav uvoz u Sjedinjene Američke Države, pored povećanja carina za neke od najvećih trgovinskih partnera. Ova odluka je izazvala brojne reakcije širom sveta, kako od strane evropskih čelnika, tako i od drugih globalnih lidera. Mnogi su najavili moguće protivmere, dok su drugi izrazili zabrinutost zbog potencijalnih posledica koje bi ove mere mogle imati na globalnu ekonomiju.

Tramp je tokom obraćanja novinarima rekao da je ova odluka deo njegove strategije da zaštiti američku ekonomiju i radna mesta. “Želimo da osiguramo da američki proizvodi budu konkurentniji na domaćem tržištu”, izjavio je Tramp. Uvođenje ovih carina dolazi u trenutku kada se ekonomija SAD oporavlja od posledica pandemije COVID-19, ali i u svetlu rastuće inflacije i problema u lancu snabdevanja.

Reakcije na Trampove najave nisu izostale. Evropska unija je odmah izrazila zabrinutost zbog potencijalnog trgovinskog rata, a zvaničnici su najavili da će preduzeti odgovarajuće mere kako bi zaštitili svoje interese. “Ukoliko SAD nastave sa ovim koracima, nećemo imati drugog izbora nego da odgovorimo istom merom”, izjavila je Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije.

Osim toga, nekoliko zemalja, uključujući Kinu i Kanadu, takođe je najavilo mogućnost uvođenja kontra mera. Kineski trgovinski portparol je rekao da će Peking razmotriti sve opcije kako bi zaštitio svoje ekonomske interese. “Ne želimo trgovinski rat, ali ćemo se boriti za naše interese ako bude potrebno”, dodao je.

Ova nova carinska politika može imati dalekosežne posledice na globalni ekonomski sistem. Analitičari upozoravaju da bi povećane carine mogle dovesti do rasta cena u SAD, što bi dodatno pogoršalo inflaciju koja već pritisne američke potrošače. Rastući troškovi uvoza mogli bi uticati na mala i srednja preduzeća, koja su već pod pritiskom zbog povećanih troškova snabdevanja.

Trampova administracija je prethodno već uvela carine na čelik i aluminijum, a ova nova pravila predstavljaju nastavak njegove politike “Amerika na prvom mestu”. Iako su ovi potezi popularni među nekim sektorima američke industrije, mnogi ekonomisti upozoravaju da bi mogli na kraju naškoditi američkoj ekonomiji. „Povećanje carina može dovesti do smanjenja konkurentnosti američkih proizvoda na međunarodnom tržištu“, smatraju stručnjaci.

U međuvremenu, neki analitičari smatraju da bi ovakva politika mogla imati negativan uticaj na međunarodne trgovinske sporazume koje su već u toku. Mnogi od ovih sporazuma su dizajnirani da smanje carinske tarife i olakšaju trgovinu između zemalja. Trampov potez bi mogao dovesti do njihovog ponovnog preispitivanja i potencijalnog povlačenja iz tih dogovora.

Pored ekonomskih posledica, ovi potezi mogu imati i političke reperkusije. Trgovinski ratovi često vode do napetosti između zemalja, a to može uticati na globalnu sigurnost i stabilnost. Mnogi analitičari smatraju da bi Trampova politika mogla dovesti do širenja nacionalizma i protekcionizma, što bi moglo destabilizovati globalne odnose.

U svetlu svih ovih dešavanja, važno je pratiti kako će se situacija razvijati u narednim mesecima. Dok se Trampova administracija priprema za uvođenje novih carina, evropski i azijski lideri će se verovatno sastajati kako bi razvili strategije odgovor na ovu situaciju. U međuvremenu, američki potrošači će morati da se suoče sa mogućim povećanjem cena, dok se ekonomija nastavlja boriti sa posledicama globalne pandemije i inflacije.

Ova situacija je još jedan podsetnik na to koliko su globalne ekonomije međusobno povezane, i koliko jedna odluka može snažno uticati na mnoge aspekte života širom sveta.

Milan Petrović avatar