Veštačka inteligencija je polje koje se brzo razvija, a jedno od najnovijih dostignuća je Sora, video generator koji može stvoriti fotorealistične video snimke samo na osnovu teksta. OpenAI, kompanija koja stoji iza Čet GPT-a, stvorila je ovaj proizvod koji može generisati visoko kvalitetne video sadržaje sa dinamičnim pokretima kamere i detaljima poput refleksije svetla na krznu životinja.
Sora je već iznenadila mnoge stručnjake u oblasti veštačke inteligencije svojom sposobnošću da stvori scene koje izgledaju veoma realno, čak i ako su potpuno izmišljene. Na primer, video sa dva piratska broda koji se bore u šolji za kafu je jedna od scena koja je privukla pažnju javnosti. Džim Fen, menadžer istraživanja u NVIDIA Istraživanju, ističe da je Sora prevazišla njegova očekivanja, pokazujući visok nivo preciznosti i detalja u generisanim video snimcima.
Međutim, postoje stručnjaci koji izražavaju zabrinutost u vezi sa ovom tehnologijom. Dominik Lis sa Univerziteta Reding ističe da je OpenAI odbio da podeli svoje podatke o obuci, što može ukazivati na to da je tehnologija možda koristila rad umetnika bez njihovog pristanka. Mašinsko učenje je proces u kome kompjuter samostalno uči kako da generiše određene sadržaje, ali moguće je da je korišćenje već postojećih snimaka bilo neetično.
Lis naglašava da trenutno ne postoje zakoni koji bi zaštitili umetnike od ovakvih situacija, ali da bi u budućnosti mogli biti potrebni novi propisi koji će regulisati ovu oblast tehnologije. OpenAI je objavio nekoliko videa koji prikazuju greške u radu Sore u vezi sa pravilnim razumevanjem fizike, što ukazuje da postoji još prostora za poboljšanja u ovoj tehnologiji.
Sora još uvek nije dostupna široj javnosti, a njeni proizvođači trenutno sarađuju sa stručnjacima za bezbednost i istraživačima kako bi procenili eventualne rizike i mane ove tehnologije. Napredak u oblasti veštačke inteligencije donosi sa sobom mnoge mogućnosti, ali istovremeno postavlja i izazove u pogledu etike i zaštite kreativnih radova.
Ukupno gledano, Sora je svojom sposobnošću da generiše fotorealistične video snimke na osnovu teksta pokazala značajan napredak u oblasti veštačke inteligencije. U narednom periodu će biti važno pratiti dalji razvoj ove tehnologije i raditi na uspostavljanju jasnih pravila i standarda koji će štititi prava umetnika i kreativnih stvaralaca u digitalnom svetu. Veštačka inteligencija može biti od velike koristi u mnogim oblastima, ali je važno paziti na njen etički i društveni uticaj kako bi se osiguralo da se koristi na odgovoran i transparentan način.