Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da je Srbija postala jedna od 50 najvećih svetskih izvoznika visokotehnoloških proizvoda u IKT sektoru, što je učvrstilo njen položaj kao regionalnog lidera u oblasti inovacija. Vučić je naglasio da iza ovog uspeha stoji domaća pamet, obrazovanje i podrška države i njenih institucija.
Srbija je razvila srpski startap ekosistem koji vredi preko jedne milijarde dolara, sa preko 750 kompanija koje su stvorene u poslednje dve do tri godine. Takođe, izgrađeno je nekoliko naučno-tehnoloških i industrijsko-tehnoloških parkova, regionalnih inovacionih start-up centara, mejkers labova i inovacionih inkubatora. Formiran je fond za inovacionu delatnost, a izgrađen je i najmoderniji državni data centar sa superkompjuterom najnovije generacije.
Srbija je prva zemlja u regionu istočne i južne Evrope koja se priključila globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju, a već 2019. godine osnovala je istraživačko-razvojni institut za veštačku inteligenciju. Postoji nacionalna platforma za veštačku inteligenciju, kao i BioSense institut koji je evropski centar izvrsnosti za agrotehnologiju. Gradi se i Bio4 kampus, multidisciplinarni kompleks za istraživanje i razvoj u prirodnim naukama. Srbija se pozicionira kao zemlja inovacija kroz ove inicijative.
Predsednik Vučić naglasio je važnost prihvatanja novih tehnologija i razvoja obrazovanja u funkciji potreba nacionalnih ekonomija za stvaranje bolje budućnosti za sve građane. U programima osnovnih i srednjih škola uvedene su osnove razumevanja veštačke inteligencije, a kapaciteti tehničkih fakulteta su povećani za oko 20 odsto.
Srbija je potpisala važne dokumente sa Kraljevinom Esvatini kako bi se intenzivirala saradnja u oblastima internet komunikacije, tehnologija, veštačke inteligencije, poljoprivrede, inovacija, digitalne transformacije, preduzetništva i obrazovanja. Inovacioni ekosistem Kraljevine Esvatini ima potencijal za razvoj u oblastima kao što su agrotehnologija, digitalne finansije i zdravstvo, a Srbija je spremna da podeli svoja iskustva kako bi se podržao rast i razvoj.
Srbija može da ponudi izvoz semena i poljoprivredne mehanizacije, kao i transfer znanja o korišćenju modernih tehnologija u poljoprivredi. Takođe, spremna je da pruži podršku u izgradnji kapaciteta za Nacionalni univerzitet primenjenih nauka i tehnologija u Esvatini kako bi se pomogla brža transformacija privrede. Srbija i Esvatini planiraju intenzivnu saradnju u različitim oblastima radi obostrane koristi i uspeha.
Zaključno, predsednik Vučić je istakao da zajedničkim naporima, razmenom iskustava, stručnjaka, studenta i znanja, Srbija i Esvatini mogu postati uspešnije zemlje. Inovacije, tehnologije i razvoj obrazovanja su ključni faktori za izgradnju bolje budućnosti za obe zemlje i njihove građane.