Rejhan Kurtović razgovarao sa Erikom Popom o kandidaturi Srbije za punopravno članstvo u Frankofoniji

Milan Petrović avatar

Državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Rejhan Kurtović, razgovarao je danas sa šefom tehničke posmatračke misije Međunarodne organizacije Frankofonije za Centralnu i Istočnu Evropu, Erikom Popom, o kandidaturi Srbije za punopravno članstvo u toj međunarodnoj organizaciji. Srbija je od 2018. godine pridruženi član Frankofonije i teži ka postizanju punopravnog članstva.

Kurtović je istakao da je Srbija posvećena vladavini prava, ljudskim i manjinskim pravima, kao i razvoju demokratskog društva. On je izrazio svoje zadovoljstvo zbog saradnje i rada na svim pitanjima i oblastima važnim za pozitivan ishod kandidature Srbije. Cilj je da se Srbija aktivno uključi u rad ove međunarodne organizacije kako bi doprinela razvoju frankofonije u Centralnoj i Istočnoj Evropi.

Frankofonija je organizacija koja okuplja zemlje čije su zvanične jezike francuski jezik. Osim promovisanja francuskog jezika i kulture, Frankofonija se takođe bavi pitanjima demokratije, vladavine prava, ljudskih prava, obrazovanja i drugim društvenim temama. Srbija je već ostvarila saradnju sa ovom organizacijom kao pridruženi član, ali sada želi da postane punopravni član i aktivno doprinese radu Frankofonije.

Kao pridruženi član, Srbija je već imala priliku da učestvuje u raznim projektima i aktivnostima koje sprovodi Frankofonija. Ova organizacija pruža priliku za saradnju sa drugim zemljama članicama, razmenu iskustava i znanja, kao i unapređenje međunarodne saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.

Međutim, postizanje punopravnog članstva zahteva određene korake i uslove koje Srbija treba da ispuni. To uključuje poštovanje vladavine prava, ljudskih prava i demokratskih principa, kao i aktivnu ulogu u radu organizacije. Srbija je spremna da ispuni sve potrebne uslove kako bi postala punopravni član Frankofonije i doprinela radu ove međunarodne organizacije.

Kao član Frankofonije, Srbija će imati priliku da učestvuje u različitim projektima i aktivnostima koje promovišu francuski jezik i kulturu, ali i da doprinese rešavanju važnih društvenih pitanja. Saradnja sa drugim zemljama članicama pružiće Srbiji mogućnost da razmenjuje iskustva i znanja, unapredi oblasti od zajedničkog interesa i doprinese razvoju frankofonije u Centralnoj i Istočnoj Evropi.

Pridruživanje Frankofoniji omogućiće Srbiji da se poveže sa drugim zemljama članicama, uspostavi nove kontakte i unapredi međunarodnu saradnju. Ova organizacija pruža platformu za razmenu ideja, rešavanje zajedničkih problema i unapređenje saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.

Srbija je već postigla određene rezultate u saradnji sa Frankofonijom kao pridruženi član, ali sada želi da postane punopravni član i da aktivno doprinese radu ove međunarodne organizacije. Uspostavljanje punopravnog članstva zahteva podršku drugih zemalja članica, ali i ispunjenje određenih uslova i principa koje Srbija već ima u fokusu.

Kroz saradnju sa Frankofonijom, Srbija će imati priliku da se poveže sa drugim zemljama članicama, unapredi svoje veze i doprinese razvoju frankofonije u regionu. Pozitivan ishod kandidature za punopravno članstvo biće važan korak ka jačanju saradnje Srbije sa drugim zemljama članicama Frankofonije i unapređenje međunarodne saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.

Milan Petrović avatar