U drugom krugu aukcija za dodelu tržišnih premija za projekte obnovljivih izvora energije (OIE) koji je raspisalo Ministarstvo rudarstva i energetike, investitori su prijavili 41 projekat. Ova aukcija, koja je održana u novembru 2024. godine, obuhvatila je kvotu od 424,8 MW za elektrane na sunce i vetar. Međutim, interesovanje investitora je bilo iznad očekivanja, tako da je ukupni kapacitet elektrana koje su dobile podsticaje dostigao 645 MW. Ukupna planirana vrednost investicija iznosi 782 miliona evra.
Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, istakla je da je drugi krug aukcija bio izuzetno uspešan, kako po kapacitetima, tako i po ponuđenim cenama. Ponuđene cene su bile veoma konkurentne, sa 50.9 evra po megavat-satu za solarne elektrane i 53.5 evra za vetroelektrane, što je značajno ispod tržišnih nivoa. Ministarka je naglasila da ne očekuju subvencionisanje ovih elektrana, već da će one generisati ekstra profit za državu dokle god su tržišne cene iznad ponuđenih.
Investicije u nove elektrane na vetar i sunce doprineće povećanju energetske sigurnosti, jer su investitori ponudili da proizvedena energija bude otkupljena za snabdevanje domaćih potrošača u narednih 15 godina. Ovo znači da će zelena energija ostati u Srbiji i neće se izvoziti na druga tržišta.
Ukupna vrednost investicija od 782 miliona evra značajno će doprineti privrednom rastu u ovoj i narednoj godini. Ministrka Đedović Handanović je istakla da se očekuje da će osim zelene energije, država i Elektroprivreda Srbije imati finansijske koristi od ovih projekata.
Ministarka je podsetila da „Elektroprivreda Srbije” takođe ulaže u izgradnju kapaciteta iz obnovljivih izvora. Vetropark Kostolac i solarna elektrana Petka biće na mreži već ove godine, a planirano je da se u naredne tri godine izgradi i 1 GW samobalansiranih solarnih elektrana sa baterijskim skladištima.
Interesovanje investitora za aukcije pokazuje da su uslovi za ulaganje u Srbiji dobri, a zakonodavni okvir za OIE obezbeđuje ravnotežu između sigurnosti investicija i energetske sigurnosti. Pored domaćih investitora, na aukcijama su pobednici i investitori iz Kine, SAD-a i Francuske, što potvrđuje globalno prepoznavanje Srbije kao atraktivne destinacije za ulaganje.
Trogodišnji plan sistema podsticaja, koji je Vlada usvojila 2023. godine, predviđa dodelu tržišnih premija za 1.300 MW za proizvođače iz obnovljivih izvora energije. U prvom krugu aukcija, koji je uspešno sproveden 2023. godine, ukupni instalisani kapacitet elektrana koje će biti povezane na mrežu do kraja naredne godine iznosi 715 MW.
Tržišna premija predstavlja podsticaj za proizvodnju električne energije, čime država štiti proizvođača od promena tržišnih cena. U slučaju da tržišne cene budu više od ponuđene cene na aukciji, proizvođač će morati da plati razliku državi. Referentna tržišna cena za obračun tržišne premije je cena električne energije na srpskoj berzi (SEEPEX).
U svetlu ovih informacija, jasno je da Srbija nastavlja da jača svoje kapacitete u oblasti obnovljivih izvora energije, što ne samo da doprinosi energetskoj sigurnosti zemlje, već i otvara nove mogućnosti za strana i domaća ulaganja. Ovi projekti će imati dugoročne pozitivne efekte na ekonomiju i životnu sredinu, kao i na smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva. U narednim godinama, Srbija će se suočiti s izazovima i prilikama koje donosi energetska tranzicija, a jasno je da su koraci koje preduzimaju ministarstva i investitori usmereni ka održivom razvoju i povećanju energetske efikasnosti.