Republička izborna komisija (RIK) odbacila je danas prigovor liste „Srbija protiv nasilja“ za Beograd o poništavanju izbora. Razlog odbacivanja prigovora bio je taj što ga je RIK-u podnelo neovlašćeno lice, objasnio je predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević. Zamenik predsednika RIK-a Marko Janković naveo je da je RIK dobio prigovor koalicije SPN za odbornike Skupštine grada Beograda, te da je uz navedeni prigovor dostavljeno i rešenje GIK-a gde se gradska komisija oglasila nenadležnom za odlučivanje po prigovoru i predmet uputila RIK-u.
Na ovu odluku GIK-a uložena je žalba Višem sudu u Beogradu od strane koalicije Srbija protiv nasilja, a Viši sud je doneo presudu protiv rešenja GIK-a kao neosnovanu, rekao je Janković. RIK je prethodno ispitujući prigovor po pitanju stvarne nadležnosti RIK-a konstatovao da je koalicija SPN kao podnosilac liste kandidata za odbornike za Skupštinu grada podnela zahtev za poništavanje glasanja na svim biračkim mestima na teritoriji GIK-a. U tom prigovoru bilo je i primedbi na republičke izbore, odnosno da su izbori za narodne poslanike sprovedeni uz „grubo kršenje prava“, pa se traži poništavanje glasanja na svim biračkim mestima.
Na osnovu ovakvih činjenica, Janković smatra da podnosilac prigovora, koalicija Srbija protiv nasilja, kao podnosilac liste za kandidate za odbornike Skupštine grada Beograda nema aktivnu legitimaciju za podnošenje pravnih sredstava u postupku sprovođenja izbora za narodne poslanike i ne spada u krug ovlašćenih subjekata. Član RIK-a Vladimir Dragaš ocenio je da RIK treba da se proglasi nenadležnim za odlučivanje budući da mu prigovor nije ni upućen. Podnela ga je izborna lista odnosno lica koja su ovlašćena za podnošenje izborne liste koja je proglašena za gradske izbore. Ta lica su u prigovoru navela da se podnosi GIK-u, dakle postoji zahtev prema GIK-u da se ponište izbori na svim mestima na njihovoj teritoriji, a vezano za te izbore.
Prema Dragašu, „očiglednim zatvarenjem očiju“ došlo se do toga da se GIK proglasi nenadležnim i zaključuje da se prigovor ne odnosi na gradske već na republičke izbore. Odbacivanje prigovora liste „Srbija protiv nasilja“ za Beograd o poništavanju izbora od strane RIK-a predstavlja još jedan korak u postizanju pravde i sprovođenju regularnih izbora u Srbiji. Ova odluka jasno pokazuje da se zakoni i propisi moraju poštovati, te da neovlašćena lica nemaju pravo da šalju prigovore i zahteve nadležnim institucijama. Svi politički subjekti, bez obzira na političku orijentaciju, moraju delovati u skladu sa zakonima i ustavnim odredbama, a ovakve odluke institucija poput RIK-a samo doprinose jačanju vladavine prava u Srbiji. Očekuje se da će se u budućnosti slične situacije rešavati u skladu sa zakonima i procedurama, čime će se osigurati pravični i transparentni izbori širom zemlje.