Ristanović o kršenjima pravila i novčanim sankcijama za građane

Milan Petrović avatar

Prekršajni sud u Beogradu je jedan od najvećih u zemlji sa preko 160.000 predmeta samo u prošloj godini. Sudije se bave različitim slučajevima kršenja zakona, a najviše predmeta se odnosi na saobraćajne prekršaje. Najčešća kazna za građane je novčana. Predsednica suda Olivera Ristanović ističe da je broj nerešenih predmeta po sudiji opao. Prošle godine je rešeno 86.814 predmeta, a najviše predmeta se reši u prvoj godini postupanja. Postupci prema maloletnicima, nasilje u porodici, i na sportskim manifestacijama se takođe obrađuju. Za prekršaje u vezi sa nasiljem, postoji rad dežurne službe koja izriče stroge kazne. Postoje i prekršaji koji se odnose na korišćenje usluga prostitucije, gde su uglavnom muškarci u pitanju.

Za najblaže prekršaje izdaju se prekršajni nalozi, a kazne se često mogu platiti u roku od osam dana. Sud komunicira elektronskim putem sa strankama, a dostava se vrši prema zakonu o opštem upravnom postupku. Građani mogu proveriti status predmeta u registru neplaćenih novčanih kazni.

Česti prekršaji kao što su remećenje javnog reda i mira, mogu koštati od 5.000 do 20.000 dinara. Za isti prekršaj u grupi od tri ili više osoba, kazna je veća. Zakon o zaštiti od buke u životnoj sredini propisuje kazne za emitovanje buke iznad dozvoljenih vrednosti. Vlasnici pasa su obavezni da drže svoje ljubimce pod kontrolom, a za kršenje ovih odredbi kazna je 10.000 dinara.

Postoje slučajevi u kojima krivci priznaju prekršaje i pokaju se, ali zatraže oslobađanje od kazne zbog nedostatka novca. Kazne se individualizuju i odmeravaju prema ličnosti okrivljenog. Sudija procenjuje i u skladu sa zakonom obrazlaže sankcije. Građani koji se ne slažu sa obavezama mogu se žaliti sudu ili MUP-u.

Milan Petrović avatar