Većina roditelja beogradskih gimnazijalaca bila je šokirana visokim cenama ekskurzija koje su im planirane za narednu školsku godinu. Prema cenovnicima koje su dobili na potpis, putovanje u Grčku košta 62.900 dinara, dok su cene za izlete u Bosnu i Hercegovinu i Niš 36.500 i 22.900 dinara. Iako su većina roditelja tek otplatila prethodne ekskurzije, moraju plaćati prvu ratu za narednu do kraja jula.
Otežavajuća okolnost je što se polovina iznosa mora platiti tokom leta, kada su izdaci veći zbog godišnjih odmora. Mnogi roditelji smatraju da su ove cene previsoke, pogotovo jer deca provode više dana u putu nego na samoj ekskurziji. Iako se u cenu uključuje smeštaj, prevoz, dnevnice vodiča i profesora, troškovi obilazaka, ulaznica i lokalnih vodiča, organizacioni troškovi agencije, zdravstveno osiguranje i trajekt do Krfa, roditelji smatraju da deca na ovakvim putovanjima ne nauče ništa korisno.
Protekle godine cene ekskurzija bile su takođe visoke, kao što je izlet na Palić koji je koštao 19.000 dinara ili osmodnevno putovanje Italijom, Španijom i Francuskom za 66.500 dinara. Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola, upozorava da roditelji nisu u mogućnosti da plate ovakve cene ekskurzija. On ističe da je ekskurzija trebala da ima edukativni karakter, ali da su sada postale više zabava, šetnje, provod i šoping.
Turističke agencije takođe navode da su cene ekskurzija porasle zbog povećanja nadoknada za profesore, poreza, subvencionisanih mesta, kao i zakupa autobusa koji je ranije iznosio evro po kilometru, a sada je 1,3 ili 1,4 evra po kilometru. Na hotel ide 50 odsto novca, 20 odsto na prevoz, 30 odsto na ostale troškove, dok agenciji ostaje između šest i sedam odsto. Prema Antićevim rečima, postoji velika šansa da će ekskurzije u potpunosti nestati ukoliko se nastave ovakvi trendovi jer roditelji nemaju dovoljno novca da plate ovoliko skupe putovanja.