Optužnica protiv dve lekarke zbog pomaganja starim Srbima u Prištini
Osnovno tužilaštvo u Prištini podiglo je optužnicu protiv dve lekarke zbog „nezakonitog obavljanja medicinske i farmaceutske delatnosti mimo sistema“ takozvanog Kosova. Optužene lekarke, Nataša P. i Emilija I., direktorka i doktorka prištinskog Doma zdravlja, pružale su zdravstvene usluge malobrojnim Srbima i nealbancima u Prištini po sistemu Ministarstva zdravlja Srbije. Optužnica je podignuta u ponedeljak uveče, a optužene su privedene na informativni razgovor.
Centar za mir i toleranciju u Prištini, u okviru kog su lekarke radile, funkcioniše kao NVO i pomaže srpskoj zajednici u Prištini. Pripadnici kosovske policije upali su u prostorije Centra 31. januara, privedeni su zaposleni, uključujući i vozače saniteta. Najduže su ispitivane Nataša i Emilija, protiv kojih je podignuta optužnica bez jasnog razloga. Njihove kolege su izrazile nezadovoljstvo zbog postupka i istakle da su lekarke samo pomagale nemoćnim Srbima u gradu.
Lekari prištinskog Doma zdravlja su važni za srpsku zajednicu u Prištini jer su bili jedini preostali srpski kutak u gradu. Prema rečima rođaka optuženih lekarki, one su radile humani posao lečeći stare i nemoćne Srbe koji nisu mogli do Gračanice, najbliže srpske zdravstvene ustanove. Optužnica je doživljena kao politička odluka koja je ostavila stare i nemoćne Srbe bez lekara i lekova.
Kolege optuženih lekarki smatraju da je ovo još jedan napad kosovskih institucija na srpski zdravstveni sistem na Kosovu i Metohiji. Naglašavaju da je postupak vlasti u Prištini i međunarodne zajednice koji su ostavili srpsku zajednicu bez medicinske pomoći sramotan. Srpska zajednica u Prištini, koja je nekada brojala preko 40.000 ljudi, oslonila se na lekare i medicinsko osoblje prištinskog Doma zdravlja kao jedini izvor zdravstvene pomoći.
Očekuje se da će se sudski postupak protiv optuženih lekarki nastaviti, a srpska zajednica u Prištini ostaje bez adekvatne medicinske pomoći. Optužene lekarke su značajne u zajednici jer su pružale vitalne usluge osobama koje su fizički nesposobne da putuju do drugih zdravstvenih ustanova.Verbalne prijetnje su dobivene preko pošte ili ljepljenjem plakata,žalbe su podnijete s ciljem ometanja istrage te argumenti optužbe su odbačeni.
Srpska zajednica se suočava sa velikim izazovima u očuvanju svog zdravlja i osoba koje su im pružale medicinsku pomoć su sada suočene sa pravnim problemima zbog svoje humanitarne aktivnosti. Nadajmo se da će se situacija uskoro promijeniti i da će se srpskoj zajednici u Prištini obezbediti adekvatna zdravstvena nega i podrška.