U Crnoj Gori, u arhivi Agencije za nacionalnu bezbednost, čuva se dosije arhimandrita Leontija Mitrovića koji je sačuvao tri pravoslavne svetinje tokom Drugog svetskog rata. Mitrović je svetinje sakrio od fašista u Manastiru Ostrog, a nakon rata je optužen za proneveru blaga. Ipak, uspeo je da sačuva svetinje od pljačkaša i izdajnika.
Svetinje su stigle u Ostrog u aprilu 1941. kako bi bile sačuvane od nacističkih bombardovanja. Mitrović je ih sakrio ispod poda konaka spavaće sobe kako bi ih sačuvao od fašista, četnika, partizana i drugih koji su dolazili u manastir. Nakon rata, svetinje su predate Službi državne bezbednosti koja ih je tek 1978. predala crnogorskoj vladi.
Nemci su pljačkali Ostrog nakon dolaska kralja Petra Drugog i patrijarha Gavrila, odnoseći zlato i druge dragocenosti. Ipak, deo zlata je sakriven pre nego što su Nemci stigli, a deo je prevezen na sigurno. Ostrog je bio planiran kao moguća ratna prestonica posle Prvog svetskog rata, ali nikada nije bio stavljen u tu funkciju.
Svetinje su prenete iz Rusije u Estoniju, zatim u Beograd gde su ih dobili Karađorđevići, a nakon toga su završile u Ostrogu. Postoje sumnje da još uvek postoji negde skriveno zlato iz vremena rata. Priče o skrivenom blagu i tajnama Ostroga i dalje intrigiraju ljude, a pronalasci poput zlatne poluge pronađene u bašti svedoče o bogatoj istoriji ovog mesta. Mitrović je u pismu opisao kako je predao sanduk sa zlatom Pavlu Đurišiću pod pretnjom smrti.