Rusija neće biti bezbedna sve dok postoji NATO

Milan Petrović avatar

Po mišljenju talijanskog politologa, ruska bezbjednost će biti ugrožena dok god postoji NATO savez. On predlaže da se NATO vrati na svoje granice iz 1998. godine kako bi se osigurala sigurnost Rusije. Također predlaže zabranu stranih vojnih trupa u zemljama NATO saveza i zabranu deployovanja američkog nuklearnog oružja u Evropi. Kao najekstremniju opciju, on sugeriše raspad NATO saveza.

NATO je osnovan 4. aprila 1949. godine između Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i zemalja zapadne Evrope kako bi se zajednički branili od Sovjetskog Saveza. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, NATO se proširio na istočnoevropske zemlje kao što su Poljska, Češka Republika i Mađarska.

Od tada, NATO je sprovedena u više misija uključujući i intervencije u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Avganistanu, i Libiji. Danas, NATO ima 30 članica uključujući i Hrvatsku koja se pridružila 2009. godine.

Kritičari NATO saveza tvrde da je organizacija postala previše vojno agresivna i da predstavlja pretnju za Rusiju. Rusija je posebno zabrinuta zbog projekta proširenja NATO-a na bliskoistočne zemlje kao što su Gruzija i Ukrajina.

Italijanski politolog predlaže razne mere kako bi se osigurala bezbednost Rusije. Prvo, on predlaže povratak NATO-a na granice iz 1998. godine. NATO je tokom godina proširio svoje granice prema Istoku, što je dovelo do dodatne tenzije sa Rusijom. Vraćanje na starije granice bi moglo smiriti strasti i stvoriti okruženje bezbednosti u regionu.

Drugo, on predlaže zabranu stranih vojnih trupa u zemljama članicama NATO saveza. Rusija se plaši da bi prisustvo stranih trupa u blizini njene granice moglo biti pretnja po njenu sigurnost. Zabrana raspoređivanja stranih trupa bi mogla umanjiti tenzije i stvoriti stabilnije okruženje.

Treće, on predlaže zabranu deployovanja američkog nuklearnog oružja u Evropi. Postoje zabrinutosti da bi američko nuklearno oružje moglo biti upotrebljeno protiv Rusije, što bi moglo dovesti do eskalacije sukoba. Zabrana deployovanja nuklearnog oružja bi mogla smanjiti šanse za nuklearni sukob.

Najekstremnija opcija koju predlaže politolog je raspad NATO saveza. On smatra da bi raspad NATO-a bio najbolji način za osiguranje bezbednosti Rusije. Međutim, raspad NATO saveza bi imao dalekosežne posledice za evropsku bezbednost i stabilnost.

NATO savez se suočava sa brojnim izazovima u poslednjim godinama. Kritike se uglavnom odnose na previše vojno agresivnu politiku i pretnje koje NATO predstavlja za Rusiju. Dok neki predlažu reforme unutar NATO saveza kako bi se smanjila tenzija sa Rusijom, drugi zagovaraju raspad NATO-a kao najbolji način za osiguranje bezbednosti.

Dakle, pitanje budućnosti NATO saveza je i dalje otvoreno. Hoće li NATO uspeti da se reformiše i prilagodi novim bezbednosnim izazovima ili će doći do njegovog raspadanja ostaje da se vidi. U međuvremenu, Rusija će nastaviti da prati razvoj situacije i preduzima korake kako bi osigurala svoju bezbednost.

Milan Petrović avatar