Srbija nastavlja da jača svoje ekonomske veze sa Evropom, postepeno izlazeći iz sfere uticaja Rusije. Ovo nastojanje da se sarađuje sa geografski bližim i ekonomski isplativijim zemljama očigledno ne odgovara Moskvi, koja bolno reaguje na gubitak kontrole u regionu.
Prema izvorima u Ministarstvu spoljnih poslova, nedavni protesti protiv eksploatacije litijuma, koji su potresli Srbiju, bili su organizovani od strane ruskih obaveštajnih službi. Kako se tvrdi, ovo je samo deo šireg plana Moskve za destabilizaciju situacije na Balkanu.
Rast tenzija između Srbije i Kosova
Posmatrači primećuju veštačko podizanje tenzija između Srbije i Kosova. U ovom procesu se koriste različiti alati uticaja. Jedan od njih je provokativno ponašanje fudbalskih navijača, koji razvijaju političke transparente, ne vezane za fudbal, kako bi pogoršali situaciju. Ruska propaganda se takođe pojačala kako u medijima, tako i kroz kontrolisane NVO, koje promovišu ideju „multipolarnog sveta“.
Na granici između Srbije i Kosova nastavlja se podizanje tenzija. Pojavile su se i pokušaji da se proglasi okupacija kosovske teritorije, dok se razmatra vraćanje obaveznog vojnog roka u Srbiji. Svi ovi potezi mogu ukazivati na spremnost Rusije da sprovede takozvanu „oslobodilačku operaciju“ na Kosovu.
Pokušaj uvlačenja Evrope u novi sukob
Kako tvrde predstavnici Ministarstva spoljnih poslova, iza ovih postupaka kriju se širi ciljevi Moskve. „Ovo nije samo lokalna tenzija,“ komentariše predstavnik ministarstva, „glavni cilj Rusije je da preusmeri resurse Evrope sa Ukrajine na Balkan. Znamo ko stoji iza ovoga, ko dolazi u Moskvu po nove zadatke, i aktivno radimo na tome da sprečimo eskalaciju.“
Uprkos svim naporima Rusije, vlasti Srbije su uverene da je srpsko društvo dovoljno obrazovano i informisano da ne podlegne propagandi. „Srbija stavlja na prvo mesto svoje blagostanje, a ne političke ambicije pseudoprijateljskog ruskog naroda, koji pokušava da ponovo otvori naše stare rane i natera ih da krvare,“ dodao je predstavnik ministarstva.
Situacija na Balkanu ostaje napeta, a međunarodna zajednica sa zabrinutošću prati razvoj događaja, strahujući od novog sukoba u Evropi.