Ruski, kineski i iranski hakeri koristili Majkrosoftovu veštačku inteligenciju, tvrdi ta kompanija

Milan Petrović avatar

Hakeri širom sveta koriste veštačku inteligenciju radi usavršavanja svojih sposobnosti i prevare svoje mete, prema izveštaju kompanije Majkrosoft. Prema izveštaju, grupe povezane sa državnim službama Rusije, Irana i Kine koriste sredstva veštačke inteligencije kako bi unapredile svoje hakerske aktivnosti. OpenAI, američka organizacija za istraživanje i razvoj veštačke inteligencije, takođe je uključena u ovu priču, s obzirom da su hakeri koristili sistem Azure OpenAI u svojim aktivnostima.

Majkrosoft je takođe uveo zabranu upotrebe proizvoda povezanih sa veštačkom inteligencijom za korisnike ili grupe koje uživaju podršku države. Taj softverski gigant je istakao da ne žele da ova tehnologija bude dostupna akterima koje su identifikovali kao izvor pretnji.

Viši zvaničnici za sajber bezbednost zapadnih država upozoravaju da hakeri sve više zloupotrebljavaju sredstva veštačke inteligencije, iako se o tome nije moglo naći puno potvrda na terenu. Bob Rotsted, zvaničnik zadužen za sajber bezbednost u kompaniji OpenAI, istakao je da se radi o jednom od prvih slučajeva u kom se skreće pažnja na načine na koje hakeri mogu upotrebljavati veštačku inteligenciju.

Majkrosoft je opisao načine na koje hakerske grupe koriste velike jezičke modele. Na primer, ruski hakeri su ih koristili za istraživanje satelitskih i radarskih tehnologija u vezi sa ruskom invazijom u Ukrajini, dok su severnokorejski hakeri koristili te velike jezičke modele za generisanje sadržaja koji bi se verovatno koristio u kampanjama krađe identiteta. Takođe, iranski hakeri su ih koristili za pisanje uverljivih imejlova kako bi privukli svoje žrtve na lažne vebsajtove.

Hakeri podržani od strane Kine koristili su veštačku inteligenciju za upite o rivalskim obaveštajnim agencijama, problemima sajber bezbednosti i uglednim pojedincima, prema izveštaju kompanije Majkrosoft.

Važno je napomenuti da su ruski, severnokorejski i iranski diplomatski zvaničnici bili nedostupni za komentar na ovu temu. Liu Penđu, predstavnik za medije kineske ambasade, izjavio je da se protivi neosnovanim klevetama i optužbama na račun Kine, istaknuvši da se Kina zalaže za bezbednu, pouzdanu i kontrolisanu primenu veštačke inteligencije u cilju poboljšanja blagostanja čitavog čovečanstva.

S tim u vezi, timovi za sajber bezbednost širom sveta moraju biti spremni na nove izazove koje donosi upotreba veštačke inteligencije u hakerskim napadima. Kako se tehnologija nastavlja razvijati, tako se i tehnike hakerskih grupa mijenjaju. Kompanije kao što su Majkrosoft i OpenAI moraju da nastave sa istraživanjem i razvojem kako bi se suočile sa novim pretnjama i obezbedile sigurnost svojih korisnika.

Milan Petrović avatar