Sa prvim znacima umora, morate uraditi jednu stvar! Oglasio se AMSS: Evo kakvo je stanje na granicama

Milan Petrović avatar

U jutarnjim časovima danas, prema informacijama Uprave granične policije Srbije, nema zadržavanja na putničkim terminalima graničnih prelaza. Međutim, teretna vozila čekaju pet sati na prelazu Batrovci na izlazu iz zemlje, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).

Na prelazu Horgoš, izlaz, teretnjaci čekaju 240 minuta, dok na prelazima Sremska Rača i Kelebija zadržavanje iznosi tri sata. Na ulazu u Srbiju na prelazu Bezdan, vozači kamiona čekaju 210 minuta, a na izlazu 150 minuta.

AMSS upozorava vozače da krenu na put odmorni te da prave pauze i odmore se čim primete prve znakove umora. Vožnja može biti naporna, posebno kada je veći broj vozila na putevima. Uz to, radovi na putu mogu usporiti saobraćaj i stvoriti kolone vozila, te se preporučuje strpljenje u tim delovima. Također, vozačima se savetuje da ne pokušavaju nadoknaditi izgubljeno vreme brzom vožnjom jer to može biti opasno.

Nedavno istraživanje pokazalo je da je Srbija zemlja sa najviše saobraćajnih nesreća u Evropi. Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u Srbiji se svake godine dogodi oko 50.000 saobraćajnih nesreća u kojima pogine oko 800 ljudi, a više od 30.000 osoba bude povređeno.

Bezbednost u saobraćaju je jedan od glavnih prioriteta svake države, stoga je važno da vozači poštuju saobraćajne propise, voze bezbedno i odgovorno, i prilagode brzinu uslovima na putu. Također, važno je da vozači budu odmorni i fokusirani tokom vožnje, te da ne koriste mobilne telefone ili se bave drugim distrakcijama dok su za volanom.

AMSS sprovodi različite kampanje i edukativne programe kako bi podigao svest o važnosti bezbedne vožnje među vozačima. U okviru tih programa, organizuju se radionice, predavanja i obuke o pravilnoj vožnji, upravljanju vozilom u različitim uslovima i reagovanju u slučaju saobraćajne nezgode.

Također, AMSS radi na unapređenju infrastrukture i bezbednosti na putevima, te sarađuje sa nadležnim organima kako bi se poboljšali uslovi za vožnju i smanjio broj saobraćajnih nesreća. U okviru tih aktivnosti, sprovode se redovne kontrole puteva, održavanje saobraćajne signalizacije, popravka oštećenih delova puta i postavljanje zaštitnih ograda na delovima puta gde je to potrebno.

U cilju smanjenja saobraćajnih nesreća, važno je da vozači budu svesni svog ponašanja u saobraćaju i da preduzmu odgovorne korake kako bi obezbedili bezbednost sebi i svim učesnicima u saobraćaju. To podrazumeva poštovanje saobraćajnih propisa, vožnju bez alkohola, prilagođavanje brzine uslovima na putu, korišćenje sigurnosnog pojasa i vožnju sa uključenim svetlima tokom dana.

Ukoliko se vozači pridržavaju ovih mera i pravila, može se značajno smanjiti broj saobraćajnih nesreća i povreda na putevima. Bezbednost u saobraćaju je odgovornost svih učesnika u saobraćaju, te je važno da svi vozači preuzmu odgovornost za svoje ponašanje i doprinesu bezbednijem saobraćaju za sve.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: