„Šagargur“ na 71. Martovskom festivalu

Tamara Nikolić avatar

Dokumentarni film „Šagargur“, koji je delo autorke Nataše Nelević, predstavlja svedočanstvo o političkom i moralnom stradanju žena tokom IB Rezolucije 1948. godine. Film će imati međunarodnu premijeru u okviru programa REGIONALNA PANORAMA na 71. Martovskom festivalu, a projekcija je zakazana za četvrtak, 28. marta od 19 časova u Velikoj sali Doma omladine Beograda.

Glavni fokus filma je na ženskom logoru na ostrvu Sveti Grgur, poznatom i kao Šagargur, gde su pritvorene Jugoslovenke, većinom mlade i obrazovane komunistkinje, bile ućutkane i pretrpele torture. U dokumentarcu se susreću sećanja logorašica poput Đine Markuš sa svedočenjima njene nećake Marine, kao i sa refleksijama mladih crnogorskih umetnica koje razmišljaju o događajima na ostrvu. Pitanje koje se postavlja je zašto je tišina ovih žena bila prisutna tada, ali i sada.

Autorska ekipa filma „Šagargur“ čine rediteljka i scenaristkinja Nataša Nelević, producent Branimir Žugić, montažer i osoba za postprodukciju Dušan Vuleković, kompozitorka Slobodanka Bobana Dabović Đurić, dizajner zvuka Aleksandar Brajović te direktori fotografije Dušan Vuleković, Branko Sujić i Nemanja Dabanović. Film je snimljen u produkciji kuće LIVE production iz Crne Gore, dok je Rezon Inkubator iz Srbije koproducent.

Ženska patnja i borba za prava su tema koja je često bila zanemarena u istoriji, a film „Šagargur“ nastoji da osvetli tamnu stranu političkog i moralnog zlostavljanja žena tokom IB Rezolucije. Izložba ženske patnje u logoru na Svetom Grguru postavlja važna pitanja o ćutanju koje je opkolilo žrtve i zašto se o tim događajima i danas čuje tek šapat.

Jugoslovenske komunistkinje su bile visoko obrazovane i aktivne u politici, ali su bile ućutkane i ponižene u ovim logorima, što je bilo deo brutalnog totalitarizma tog doba. Njihove priče su često zaboravljene ili zanemarene, ali film „Šagargur“ daje glas tim ženama i pokazuje koliko su hrabro podnele torture i zlostavljanja.

Nataša Nelević, autorka filma, istražuje ove događaje kroz oči Đine Markuš, jedne od logorašica, i sažima teške priče i sećanja u ovom dokumentarcu. Sa svedočenjima Đine, kao i saznanjima njene nećake Marine i refleksijama mladih crnogorskih umetnica, film „Šagargur“ stavlja fokus na žensku patnju i borbu u vreme IB Rezolucije.

Iako su logori na Golog otoku i Svetom Grguru bili mesta gde su se žene suočavale sa brutalnim zlostavljanjem i poniženjem, film „Šagargur“ osvetljava njihovu hrabrost i otpornost. Kroz prikazivanje ovih događaja, publika ima priliku da sazna više o tamnoj strani jugoslovenskog socijalizma i brutalnosti koju su žene morale da podnesu.

Premijera filma na 71. Martovskom festivalu predstavlja važan korak u osvetljavanju ovih događaja i ukazuje na važnost da se sećanja na žene koje su pretrpele zlostavljanje nikada ne zaborave. Kroz dokumentarac „Šagargur“, Nataša Nelević podstiče publiku da razmišlja o političkom i moralnom zlostavljanju žena u prošlosti, ali i o tome kako se te teme odražavaju i danas u savremenom društvu.

Tamara Nikolić avatar