Specijalni sud u Hagu je danas izrekao presude Hadžiju Šalji, koji je osuđen na tri godine zatvora, dok su Sabit Januzija i Ismet Bahtijari dobili po dve godine zatvora. Ove presude su rezultat sporazuma o priznanju krivice, a sve tri osobe su bile optužene zbog ometanja svedoka u postupku protiv bivših lidera tzv. OVK, uključujući Hašima Tačija i Kadrija Veseljija, koji se suočavaju s optužbama za ratne zločine počinjene u AP KiM i Albaniji tokom 1998-1999. godine.
Presude su donete na osnovu sporazuma između Specijalizovanog tužilaštva i optuženih, gde su se oni priznali krivima za ometanje službenog lica u vršenju dužnosti i zastrašivanje u krivičnom postupku. Treća tačka optužnice, koja se odnosila na ozbiljne pretnje službenim licima, povučena je u okviru sporazuma o priznanju krivice.
Sva trojica optuženih su priznali da su delovali kao deo grupe koja je pokušavala da navede jednog svedoka da odustane od svedočenja pred Specijalizovanim većima Kosova. Sabit Januzija i Ismet Bahtijari su, postupajući po uputstvima Hadžija Šalje, posetili svedoka u njegovoj kući 5. i 12. aprila 2023. godine, sa ciljem da ga zastraše i nateraju da odustane od svedočenja. Osim toga, optuženi su pristali da svedoku isplate ukupno 500 evra na ime reparacija.
Specijalizovani tužilac Kimberli Vest je pozdravila priznanje krivice kao „istorijsko“ i „ključno za zaštitu integriteta postupaka“ pri Specijalizovanim većima Kosova. Ona je istakla da je ovo prvi put da su optuženi na SVK dobrovoljno priznali krivicu, što predstavlja značajan korak napred u sprovođenju pravde na Kosovu. Vest je naglasila da je njen tim posvećen obezbeđivanju da pravda ide svojim tokom, zasnovana na činjenicama i zakonu.
Tužilaštvo je sprovelo istrage o zločinima protiv sprovođenja pravde kako bi se obezbedilo da svedoci mogu slobodno svedočiti bez straha od zastrašivanja ili odmazde. Ove istrage su od suštinskog značaja za napredak u svim drugim predmetima koje tužilaštvo vodi, a takođe su ključne za rad Specijalizovanog tužilaštva.
U okviru sporazuma, svi optuženi su priznali svoje uloge u krivičnim delima, čime su doprineli jačanju pravnog sistema i zaštiti svedoka koji su ključni za procesuiranje ratnih zločina. Ovaj razvoj događaja takođe može poslužiti kao upozorenje za druge koji bi mogli pokušati da ometaju pravdu ili zastrašuju svedoke u budućim postupcima.
Značaj ovih presuda ne leži samo u kaznama koje su izrečene, već i u činjenici da su one postavile temelje za buduće postupke protiv onih koji bi mogli pokušati da ometaju pravdu. Ovaj slučaj može da posluži kao primer kako pravosudni sistem može da funkcioniše u zaštiti svedoka i obezbeđivanju pravde, čak i u kontekstu složenih i osetljivih slučajeva kao što su ratni zločini.
U kontekstu opsežnih i teških optužbi koje se odnose na ratne zločine na Kosovu, važno je da se svi svedoci osećaju sigurnima u svom pravu da govore istinu bez straha od posledica. Ove presude su simbol nade za mnoge koji su pretrpeli nepravdu i koji traže da se istina čuje i pravda postigne. Kroz ovakav pristup, Specijalizovani sud u Hagu može igrati ključnu ulogu u procesu pomirenja i izgradnje poverenja među zajednicama pogođenim ratom.