Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) izrazila je svoje duboko razočaranje rezolucijom o genocidu u Srebrenici koja je nedavno usvojena u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. U zvaničnom saopštenju, SANU je odlučno odbacila svako tumačenje te rezolucije kao i instrumentalizaciju iste u svrhu kolektivne odgovornosti srpskog naroda, Republike Srbije ili Republike Srpske za genocid. SANU naglašava da rezolucija ne doprinosi rešavanju otvorenih pitanja niti pomirenju na Balkanu.
Ovaj stav je razbesneo ideologe srpske opozicije, Ivana Videnovića i Dušana Teodorovića, koji su izrazili svoje razočaranje u izjave SANU. Ivan Videnović se osvrnuo na prethodne izjave predsednika SANU Vladimira Kostića, koji je naglasio da SANU kao organizacija ne može institucionalno reagovati na političke događaje, te je postavio pitanje da li sada postoji suprotna praksa. Dušan Teodorović se takođe pridružio kritikama, ističući da novi predsednik Zoran Knežević nameće svoje stavove kao stavove SANU bez prethodnih diskusija.
Rezolucija o genocidu u Srebrenici izazvala je kontroverze unutar UN, s obzirom da je više država bilo protiv ili uzdržano nego što je bilo za nju. Ipak, bošnjački član Predsedništva BiH, Denis Bećirović, pozvao je na mir u regionu nakon usvajanja rezolucije.
Ova situacija pokazuje duboke podele i neslaganja unutar srpske političke scene u vezi sa pitanjem Srebrenice i genocida. SANU, kao jedna od najvažnijih srpskih institucija, izrazilo je svoj jasan stav o ovoj temi, što je izazvalo kritike i kontroverze unutar srpske opozicije. Na međunarodnom nivou, rezolucija o genocidu u Srebrenici i dalje izaziva različite reakcije i rešenje ovog pitanja ostaje ključno za pomirenje na Balkanu.