Đorđe Andrejević Kun, rođen 1904. godine, bio je značajan umetnik, revolucionar, profesor na Akademiji likovnih umetnosti i akademik. Povodom 120. godišnjice od njegovog rođenja, Galerija SANU organizovala je izložbu pod nazivom „Kun: umetnik – radnik – borac“. Izložba je osmišljena kao dijalog njegove zaostavštine sa savremenom umetnošću i obuhvata njegova dela iz različitih stvaralačkih faza.
Kun je bio jedan od najznačajnijih nosilaca promena na jugoslovenskoj umetničkoj sceni između dva svetska rata, pri čemu je njegov rad posmatran kao kritički iskaz. Njegov slikarski opus se može podeliti na četiri faze: međuratni period, angažovani realizam, period borbe tokom Drugog svetskog rata i socijalistička izgradnja. Više od 50 njegovih dela će biti izloženo, a među pozajmljivačima su Muzej savremene umetnosti, Muzej Jugoslavije, Palata Srbija, Narodna biblioteka Bor i mnogi drugi.
Tokom ratnih godina, Kun je aktivno učestvovao u društveno-političkim događajima, a njegov umetnički angažman bio je vidljiv i na zasedanju AVNOJ-a 1943. njegovo ime je direktno povezano sa pojmom „borbeni realizam“, jer je ceo svoj život posvetio socijalističkoj revoluciji i borbi za bolje uslove rada. Današnji umetnici prepoznaju Kunovu borbu kao inspiraciju, budući da su teme koje je on adresirao i danas aktuelne, kao što su ekološki problemi, položaj radnika i umetnika u društvu.
Kroz različite tematske celine, izložba „Kun: umetnik – radnik – borac“ pruža novi pogled na celokupni umetnikov opus i njegov doprinos jugoslovenskoj umetnosti 20. veka. Njegova hrabrost i angažovanje ostavili su dubok trag u istoriji umetnosti, a njegova dela i danas inspirišu savremene umetnike u njihovoj borbi za bolje sutra.