Saradnja Srbije sa Kinom prilika da odskoči u novim tehnologijama

Milan Petrović avatar

Džefri Saks, istaknuti američki ekonomista i profesor na Univerzitetu Kolumbija, nedavno je govorio o budućnosti Srbije i njenim ekonomskim odnosima sa svetom. Tokom skupa „Budućnost Beogradske berze“, koji je pratila široka publika putem video-linka, Saks je istakao da Srbija ima značajnu ulogu u regionu i šire, te da može da utiče na svoje susede. On je naglasio da je za Beograd važno da nastavi sa otvorenom trgovinom i konstruktivnim odnosima, kako sa Evropskom unijom (EU), tako i sa Kinom.

Prema njegovim rečima, Srbija se ne bi trebala naći u situaciji da mora da bira između različitih globalnih moćnika. On je ukazao na to da je EU ključna za ekonomsku budućnost Srbije, dok su odnosi sa Kinom veoma važni, a odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) su umereno važni. Ovo ukazuje na to da Srbija teži balansiranju svojih međunarodnih odnosa kako bi osigurala stabilan ekonomski razvoj.

Saks je pohvalio postojeće ekonomske odnose Srbije sa Kinom, istakavši da su kineske direktne strane investicije veoma dobrodošle. On je naveo da bi Srbija trebala da nastavi da privlači investicije iz Kine, posebno u sektorima kao što su električna vozila, akumulatori, energetske tehnologije, vodonik, veštačka inteligencija i digitalna povezanost. Kompanije poput Huaveja, koje su poznate po svojoj inovativnosti, takođe su spomenute kao potencijalni partneri za Srbiju.

S obzirom na globalne trendove i promene u ekonomiji, važno je napomenuti da se Srbija suočava sa izazovima, ali i prilikama. U kontekstu sve većih pritisaka na globalna tržišta i geopolitičkih tenzija, stabilnost i predvidljivost ekonomskih odnosa su ključni. Saks je naglasio da Srbija može da igra ulogu posrednika između Istoka i Zapada, koristeći svoje strateške pozicije i resurse kako bi ostvarila koristi za svoj ekonomski rast.

Pored toga, važno je napomenuti da su investicije iz Kine i EU neophodne za modernizaciju infrastrukture u Srbiji, što može doprineti povećanju konkurentnosti srpske ekonomije. Modernizacija transportnih i energetskih mreža, kao i unapređenje digitalne povezanosti, mogu doneti značajne benefite ne samo Srbiji, već i celom regionu.

U ovom kontekstu, Srbija bi trebala da nastavi sa jačanjem svojih kapaciteta za privlačenje stranih investicija, kao i da unapredi poslovni ambijent. Ulaganja u obrazovanje i obuku radne snage, kao i podrška inovacijama, mogu dodatno doprineti razvoju privrede.

Saksova analiza sugeriše da je Srbija na pravom putu, ali da je potrebno nastaviti sa strategijama koje će omogućiti održiv ekonomski rast. Saradnja sa različitim međunarodnim partnerima može doneti nove mogućnosti i resurse koji su potrebni za dalji razvoj.

U zaključku, Džefri Saks je istakao značaj održavanja otvorenih kanala komunikacije i trgovine sa svim ključnim akterima na globalnoj sceni. Srbija, kao zemlja koja teži evropskim integracijama, treba da nastavi sa jačanjem svojih odnosa sa Kinom, istovremeno gradeći čvrste veze sa EU. Ova strategija može obezbediti stabilan i prosperitetan ekonomski ambijent u budućnosti. U svetu koji se brzo menja, Srbija može iskoristiti svoje prednosti i postati ključni igrač u regionalnoj i globalnoj ekonomiji.

Milan Petrović avatar