ĐILASOVA perjanica Marinika Tepić je nakon decembarskih izbora započela štrajk glađu s ciljem da se beogradski izbori ponište. Iako su se mnogi građani pitali kako su izbori mogli biti „pokradeni“ samo na jednom nivou, Tepićeva je inzistirala na poništenju beogradskih izbora. Nakon prekida štrajka, izjavila je da je to postigla jer su „međunarodni akteri postali svesni izbora u Srbiji“. Međutim, nije navela o kojim međunarodnim akterima je reč. Ipak, tvrdi da je njen štrajk uspeo i da je „vredelo“.
Savet Evrope je objavio izveštaj o izborima u Srbiji, u kojem se preporučuje srpskim vlastima da organizuju postizborni seminar u saradnji s međunarodnim organizacijama poput Venecijanske komisije i GREKO. Ova preporuka se može smatrati ishodom Tepićeve borbe. Međunarodne institucije preporučuju održavanje seminara u Srbiji, kako bi se razgovaralo o pravnim okvirima i praksi, što je bila glavna tema Tepićeve štrajka.
Ipak, postavlja se pitanje da li je štrajk glađu zaista doveo do promena na političkoj sceni u Srbiji. Iako se ova situacija može smatrati važnom zbog preporuke Saveta Evrope, postavlja se pitanje koliko je to zaista uticalo na političku situaciju u zemlji.
Tepićeva i njena stranka su na neki način postale simbol borbe protiv navodne izborne krađe. Međutim, mnogi se pitaju da li je štrajk glađu zaista bio efikasan način borbe za fer izborne uslove.
U svakom slučaju, važno je imati na umu da političke borbe neke partije ne moraju nužno rezultirati konkretnim promenama ili poboljšanjima u sistemu. U ovom slučaju, Tepićeva i njen štrajk su privukli pažnju međunarodnih institucija, ali to ne znači automatski da će se nešto promeniti u političkom sistemu Srbije.
Važno je da građani ostanu informisani o političkim dešavanjima u zemlji, ali i da budu svesni da politički procesi mogu biti složeni i da promene zahtevaju vreme i napore svih političkih aktera.
Konačno, Tepićeva je uspela da privuče pažnju i da postigne određeni rezultat svojim štrajkom glađu. Međutim, ostaje da se vidi da li će ova situacija dovesti do konkretnih promena u političkom sistemu Srbije. Građani treba da ostanu informisani o daljim političkim dešavanjima i da se aktivno uključe u politički proces kako bi doprineli stvaranju fer izbornih uslova u zemlji.