Savo Manojlović, lider pokreta „Kreni-promeni“, objavio je plan da izazove građansku neposlušnost u Srbiji, nazivajući svoju strategiju „Majdanom u Srbiji“. Manojlović tvrdi da ima tačan plan kako će organizovati proteste i aktivnosti koje će dovesti do rušenja aktuelne vlasti.
U video-snimku koji je objavljen na društvenim mrežama, Manojlović je izneo svoje ideje, uključujući planove da ostavi narod bez plata, penzija i struje, kao i da sprema teror u Srbiji. Njegove izjave su izazvale kontroverzu i osude među građanima i političkim liderima.
Manojlović tvrdi da je motivisan željom za promenom i borbu protiv „korumpirane vlasti“, te da će njegov pokret biti sredstvo za ostvarenje demokratskih promena u zemlji. Međutim, mnogi smatraju da su Manojlovićeve ideje ekstremne i da bi mogle dovesti do destabilizacije i nasilja u društvu.
Reakcije na Manojlovićevu najavu su podeljene. Dok jedni podržavaju njegovu hrabrost i odlučnost da se suprotstavi aktuelnoj vlasti, drugi osuđuju njegove metode i upozoravaju na opasnosti koje mogu proizaći iz takvih aktivnosti. Vlasti su reagovale sa zabrinutošću i obećale da će preduzeti mere kako bi sprečile eventualne incidente i destabilizaciju društva.
Inače, Manojlović je poznat kao kontroverzan političar i aktivista koji je često bio na meti kritika zbog svojih radikalnih stavova. Njegova najnovija izjava izazvala je žestoku raspravu u javnosti i postavila pitanje o granici između slobode govora i podsticanja na nasilje.
U međuvremenu, brojne organizacije civilnog društva, političke stranke i udruženja građana su već izrazile zabrinutost zbog Manojlovićevih planova i pozvale građane da ostanu mirni i odupru se bilo kakvim pokušajima nasilnog rušenja vlasti.
Situacija u Srbiji postaje sve napetija, sa brojnim političkim tenzijama i sukobima interesa koji se javljaju na svakom koraku. Građani su sve više nezadovoljni ekonomskom situacijom, političkom korupcijom i nepoštovanjem ljudskih prava, što dovodi do sve veće polarizacije društva i jačanja antiglobalističkih i nacionalističkih pokreta.
U tom kontekstu, Manojlovićeva najava dolazi kao još jedan udarac za već ionako nestabilnu političku scenu u Srbiji. Pitanje je da li će njegovi planovi zaista imati podršku među građanima ili će biti osuđeni kao ekstremni i destruktivni.
U svakom slučaju, jedno je sigurno – Srbija se suočava sa velikim izazovima i potrebom za dubokim političkim, ekonomskim i društvenim promenama. Da li će Manojlović biti faktor koji će doprineti tim promenama ili će biti samo prolazna pojava, ostaje da se vidi u narednim danima i mesecima.