Šef vatrogasno- spasilačke jedinice za „Blic“ TV otkiva šta su najčešći uzroci požara

Milan Petrović avatar

Šef vatrogasno-spasilačke jedinice za „Blic“ TV otkriva što su najčešći uzroci požara

U susret visokim dnevnim temperaturama, koje ovih dana dosežu i preko 35 stepeni, iz sektora za vanredne situacije stigao je apel građanima da ne pale vatru napolju. Naročito, ako se ima u vidu da je od početka godine bilo skoro 50% više požara nego tokom istog perioda prošle godine, a najviše na otvorenom prostoru. Šef odseka u Upravi vatrogasno-spasilačke jedinice, Aleksandar Krstić, objašnjava koje su to kritične tačke, šta su najčešći uzroci požara, kakvi su propisi kada je u pitanju paljenje vatre, a kakve su kazne za njihovo nepoštovanje.

Iako nam kalendarsko leto počinje 20. juna, tropski talasi u Srbiji već su krenuli. Ministarstvo unutrašnjih poslova je izdalo apel građanima da ne pale vatru napolju, s obzirom na visoke spoljne temperature. Aleksandar Krstić ističe da ovakve visoke temperature pogoduju brzom nastanku požara i njihovom širenju. Kada je trava ili bilo što drugo toliko toplo i suvo, jedna iskra je dovoljna da se požar zapali, a širenje požara je jako brzo, naročito uz prisustvo vetra.

Do sada je bilo skoro 17.000 intervencija, od kojih se skoro 10.000 odnosilo na požare na otvorenom prostoru. To je gotovo 100% više požara u odnosu na isti period prošle godine. Krstić ističe da je sektor za vanredne situacije blizu 700 ljudi uspeo da spasi iz svih vrsta intervencija, a samo pet osoba je nastradalo u požarima ove godine. Najčešći uzroci požara su ljudski faktor, odnosno neodgovorno ponašanje ljudi.

Zakon zaštite od požara zabranjuje spaljivanje biljnih ostataka i strnjaka, kao i paljenje vatre u blizini 200 metara od šuma. Kazne za nepoštovanje ovih propisa kreću se od 10.000 dinara za fizička lica do 300.000 dinara. Krstić naglašava da su kazne visoke, ali je važnije preventivno delovati kako bi se izbegle štete i kazne.

Najavljene su pojačane kontrole na terenu narednih dana, a sektor za vanredne situacije će ih sprovoditi u saradnji sa kolegama iz drugih službi. Cilj nije kažnjavanje, već podizanje svesti i promena ponašanja kako bi se smanjila mogućnost nastanka požara. Aleksandar Krstić zaključuje da je važno raditi preventivno i odgovorno kako bi se izbegle opasne situacije uzrokovane paljenjem vatre na otvorenom prostoru.

Milan Petrović avatar