Serija „Sablja“ počela sa emitovanjem, evo gde su pripadnici Zemunskog klana danas

Milan Petrović avatar

Serija „Sablja“ je počela sa emitovanjem, podsećajući narod na događaje koji su se odigrali pre 21 godinu. Dana 12. marta 2003. godine, bivši premijer Zoran Đinđić je ubijen, što je izazvalo šok među građanima Srbije. Nakon ubistva, pokrenuta je policijska akcija pod nazivom „Sablja“, koja je dovela do hapšenja većine učesnika atentata na premijera.

Ubrzo nakon hapšenja, otkriveni su ključni dokazi koji su rasvetlili ubistva i druga najteža krivična dela. Privatni zatvor zemunskog klana u selu „Banstol“ kod Inđije je pronađen, gde su držani oteti ljudi. Vlasnica, Iboljka Suvajdžić, majka Miladina Suvajdžića zvanog Đura Mutavi, bila je jedan od glavnih osumnjičenih. Na salašu su pronađeni heroin i oružje.

Vođe zemunskog klana, Dušan Spasojević zvani „Šiptar“ i Milan Luković Kum, su ubijeni u policijskoj akciji. Od 12 članova klana, sedmorica su trenutno u zatvoru, uključujući organizatora atentata Milorada Ulemeka Legiju i izvršioca Zvezdana Jovanovića.

Nakon „Sablje“, odbegli pripadnici zemunskog klana organizovali su seriju ubistava. Sudilo se Luki Bojoviću, Vladimiru Milisavljeviću, Sretku Kaliniću i Milošu Simoviću za tri ubistva, pri čemu su Bojović i Milisavljević oslobođeni, a Kalinić i Simović osuđeni.

Pripadnici klana su osuđeni na ukupno 348 godina zatvora, a većina ih je i dalje iza rešetaka. Međutim, jedan od istaknutih članova, Ninoslav Konstantinović, nikada nije pronađen. Njegov brat, Slađan Konstantinović, je uhapšen zbog sumnje u ubistvo navijača FK Rad, dok je Aleksandar Zdravković povezan sa atentatom na Milana Beka.

Milorad Ulemek Legija, nakon sedam godina, izašao je iz zatvora „Zabela“ radi suđenja za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Ekskluzivni crteži iz sudnice prikazuju kako Legija sada izgleda, sa vidljivim borama i promenama na licu.

Serija „Sablja“ je ponovo stavila u fokus javnosti događaje od pre 21 godinu, podsećajući na važnost rasvetljavanja i pravde u slučaju atentata na premijera Đinđića. Iako većina članova zemunskog klana služi zatvorske kazne, mnogi se i dalje sećaju tih teških vremena i žrtava koje su pale.

Milan Petrović avatar