Žiri za književnu nagradu „Dušan Vasiljev“, koju dodeljuje Grad Kikinda, jednoglasno je odlučio da ovo prestižno priznanje pripadne Simonu Grabovcu za knjigu „Proplanak“ i Nenadu Šaponji za knjigu „Srećna voda“. Ova odluka je istorijska, jer je prvi put otkako je nagrada obnovljena pre 26 godina, da su dva dobitnika podelila nagradu.
Žiri je ocenio da su oba pesnika posvećeno radila na srpskoj poeziji tokom decenija, svaki na svoj način. Simon Grabovac, sa svojom prvom pesničkom knjigom „Krtičnjak“, brzo se profilisao kao jedan od najizrazitijih glasova mlađeg srpskog pesništva. Njegova zbirka je opisana kao energična i gotovo mladalačka, ali istovremeno obogaćena iskustvom i zrelošću. Grabovac istražuje istinske izvore poezije, a savremeni čovek i poezija su centralne teme njegove nove knjige.
Sa druge strane, Nenad Šaponja u svojoj zbirci „Srećna voda“ nudi srećnije trenutke savremene poezije. U obrazloženju žirija se ističe da je ova zbirka poziv savremenoj duši da se „kupa“ u metafizici i tragici. Šaponja naglašava da u svetu čednih duša nema poezije bez metafizičkog sabesednika, i da tuga može da donese radost, potvrđujući postojanje života. Njegova „srećna voda“ se opisuje kao neuhvatljiva, sa jedinstvenim tokom, koja vodi ka duši.
Uručenje nagrade planirano je za četvrtak, na dan smrti pesnika Dušana Vasiljeva, u Svečanoj sali gradske kuće u Kikindi. Nagrada se dodeljuje za najbolju knjigu na srpskom jeziku objavljenu tokom protekle godine i sastoji se od plakete i novčanog iznosa od 1.500 evra u dinarskoj protivvrednosti.
Na konkurs za ovo književno priznanje stiglo je ukupno 58 naslova iz svih žanrova, od naših najznačajnijih savremenih autora. Nagrada je ustanovljena radi promocije savremene književnosti i sećanja na velikog srpskog pesnika Dušana Vasiljeva, koji je rođen u Kikindi.
Žiri, na čelu sa Radovanom Vlahovićem, zajedno sa članovima Đorđem Pisarevom i Selimirom Radulovićem, prepoznao je posebne kvalitete u radovima Grabovca i Šaponje. Njihova posvećenost i kreativnost doprinose bogatstvu srpske poezije, a ovo priznanje je ujedno i podsticaj za dalji rad i ostvarenje novih umetničkih dela.
Ovaj događaj ne predstavlja samo prepoznavanje pojedinačnih talenata, već i osveženje književne scene u Srbiji, koja se suočava sa brojnim izazovima. „Proplanak“ i „Srećna voda“ su knjige koje ne samo da zadaju nove standarde, već i podstiču čitatelje na razmišljanje o suštinskim pitanjima ljudskog postojanja, sreće i tuge.
Nagrada „Dušan Vasiljev“ je više od priznanja; ona je simbol kontinuiteta i unapređenja srpske književnosti. U vremenu brzih promena i digitalizacije, ovakva inicijativa podseća na značaj štampane reči i snagu poezije da dodirne dušu čitatelja. Sa ovim priznanjem, Kikinda ne samo da čuva sećanje na svog velikog sina, već i nastavlja da podržava i promoviše savremene autore, čime doprinosi razvoju kulturnog identiteta.
U svetu u kojem se često zaboravljaju vrednosti umetnosti, nagrada „Dušan Vasiljev“ predstavlja svetlu tačku koja inspiriše buduće generacije pesnika i pisaca da stvaraju i dele svoje misli, osećanja i vizije. Početak proleća, kada se nagrada dodeljuje, simbolizuje i novi početak za srpsku poeziju, a radovi Grabovca i Šaponje su savršeni primeri onoga što ova umetnost može da pruži.