Situacije koje razumeju ljudi koji su odrasli u siromaštvu

Milan Petrović avatar

Mentalitet oskudice: Kako rast u siromaštvu oblikuje emocionalnu stabilnost i veštine donošenja odluka

Deca koja rastu u siromašnim zajednicama ili porodicama često razvijaju „mentalitet oskudice,“ što oblikuje njihovu emocionalnu stabilnost i veštine donošenja odluka, čak i kada odrastu. Iskustva povezana sa nedostatkom novca, hrane ili finansijske sigurnosti duboko su ukorenjena, čak i kod onih koji su uspeli da se izvuku iz siromaštva i poboljšaju svoj životni standard.

Siromaštvo ostavlja trag na odnos prema novcu, navike trošenja u odraslom dobu, pa čak i na socijalne interakcije i odnose s drugima. Zbog tog iskustva, mnogi će razumeti samo oni koji su odrasli u siromaštvu.

Evo 10 situacija koje su njima poznate:

1. Nošenje „nasleđenih“ stvari tokom detinjstva: Gotovo 40% porodica je u 2017. imalo poteškoća u nabavci osnovnih potrepština, pa nova garderoba nije bila prioritet.

2. Stid zbog pešačenja dok svi drugi voze: Troškovi prevoza su često ogroman stres za siromašne porodice.

3. Nikad ne pozivate prijatelje u vašu kuću: Stid zbog siromaštva može duboko uticati na ljude, pa mnogi izbegavaju da zovu prijatelje kući.

4. Problemi s unosom hrane kao odrasla osoba: „Mentalitet oskudice“ menja navike u ishrani kasnije u životu.

5. Pamćenje cena osnovnih namirnica: Mnogi vrlo dobro znaju cene osnovnih namirnica.

6. Sami vrše popravke umesto angažovanja majstora: Navika rešavanja problema samostalno je deo refleksa preživljavanja.

7. Čuvanje kesica kečapa, plastičnog pribora za jelo i besplatnih uzoraka: Ova ekonomična navika je deo suočavanja s društvenim pritiscima prema „racionalnom trošenju.“

8. Osećaj krivice kada vam neko plati obrok ili pokloni novac: Prihvatanje poklona može biti zbunjujuće za one koji su odrasli u siromaštvu.

9. Kupovina samo kada je na rasprodaji: Navika kupovine isključivo na rasprodajama ostaje prisutna i u odraslom dobu.

10. Ostajanje kod kuće bez nadzora od malih nogu: Nedostupnost vrtića ili bebisitera često znači da deca provode vreme sama kod kuće, razvijajući odgovornost i brige.

Ova iskustva su samo mali deo složenosti života u siromaštvu, a ostavljaju uticaj na sve aspekte kasnijeg života. Ako ste odrasli u siromaštvu, verovatno prepoznajete neke od ovih situacija. Siromaštvo ne samo da utiče na finansijsku situaciju, već i na emocionalnu stabilnost i veštine donošenja odluka, oblikujući osobu i njen odnos prema novcu i resursima.

Milan Petrović avatar