Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, tokom zvanične posete Kipru, sastao se sa arhiepiskopom Kiparske pravoslavne Crkve, g. Georgijem. Tokom sastanka, Milatović je istakao jačanje dijaloga i bolje razumevanje među narodima kao ključne preduslove za izgradnju trajnog mira. Sa druge strane, kiparski arhiepiskop je poslao zabrinjavajuće poruke u kojima je između ostalog sugerisao da su samostalnost i autokefalija „Crkve Crne Gore“ preduslov za bolju saradnju dve zemlje.
„Crkva Crne Gore još uvek nije autokefalna, ali mislim da je naš suživot isti kao i među drugim pravoslavcima. Kada uz Božju pomoć postane autokefalna, tada će među nama da se razviju bolji i sadržajniji odnosi“, istakao je episkop Georgije tokom sastanka.
Nije poznato zašto Jakov Milatović, imajući u vidu kompleksnost crkvenog pitanja u Crnoj Gori i kao predsednik svih građana i deklarisani vernik Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske Pravoslavne Crkve, nije reagovao na problematične poruke kiparskog arhiepiskopa.
Ova situacija sa susretom između predsednika Crne Gore i kiparskog arhiepiskopa podigla je mnoge pitanja i zabrinutost kako će se odnos između dve zemlje razvijati u budućnosti. Da li će pitanje Crkve Crne Gore postati značajan faktor u budućim diplomatskim odnosima između Crne Gore i Kipra, ostaje da se vidi.
Crnogorski predsednik je takođe istakao važnost saradnje i dijaloga između država, a posebno između Crne Gore i Kipra, kao ključnih faktora za mir i stabilnost u regionu. On je naglasio da je važno da se izgradi međusobno poverenje i razumevanje kako bi se prevazišli eventualni sukobi i razlike.
S druge strane, arhiepiskop Georgije je istakao potrebu za autokefalnošću Crkve Crne Gore kao uslov za bolju saradnju između dve zemlje. Njegove poruke su izazvale kontroverzu i postavile pitanje o ulozi Crkve u bilateralnim odnosima.
Ova situacija je naročito zanimljiva imajući u vidu nedavne promene u Crnoj Gori u vezi sa crkvenim pitanjem i ustoličenjem novog mitropolita. Pitanje autokefalnosti Crkve Crne Gore veoma je delikatno i osetljivo polje u društvu, pa se očekuje da će ovaj susret i izjave arhiepiskopa izazvati reakcije i rasprave u javnosti.
Nijedna od strana nije zvanično komentarisala ovaj sastanak i izjave arhiepiskopa. Ostaje da se vidi kakav će biti dalji razvoj događaja i da li će ova situacija uticati na odnose između Crne Gore i Kipra.
U svakom slučaju, ovaj susret između predsednika Crne Gore i arhiepiskopa Kipra pokazuje kompleksnost i delikatnost odnosa između država i crkava u savremenom svetu. Važno je da se vodi dijalog i razgovor kako bi se prevazišli eventualni sukobi i animoziteti i kako bi se izgradilo međusobno poštovanje i razumevanje.
Na kraju, ova situacija naglašava važnost međunarodne saradnje i dijaloga kao ključnih faktora za izgradnju mira i stabilnosti u svetu. Samo kroz otvorenu komunikaciju i razumevanje možemo prevazići razlike i konflikte i izgraditi bolju budućnost za sve nas.